Temat podwyżki stóp ciągle wraca

Grzegorz Ogonek X-Trade Brokers DM
opublikowano: 23-08-2016, 22:00

Oczekiwania na podwyżki stóp procentowych w USA znacznie spadły w reakcji na wynik referendum ws. brexitu. Choć od tego czasu po części się odbudowały, to nadal w pełni wyceniana podwyżka przypada dopiero na marzec 2017 r. — czyli całkiem późno, zważywszy, że Fed odgraża się, że zacieśnienie przyjdzie jeszcze w tym roku. Czerwcowe posiedzenie Fedu (jeszcze przed wynikiem referendum) było rzeczywiście ostrożne. Jednak język użyty w dokumentach z lipcowego posiedzenia — komunikacie oraz minutes — wskazuje na powrót do wcześniejszych planów zacieśnienia polityki pieniężnej. Dolar zyskał po brytyjskim referendum, ale od lipcowego posiedzenia Fedu mocno tracił (w ujęciu TWI, czyli wobec koszyka walut najważniejszych partnerów handlowych). Działo się to pomimo wspomnianych powracających powoli oczekiwań na ruch ze strony Fedu jeszcze w tym roku.

Co ważne, umiarkowani członkowie Fedu, jak William Dudley i John Williams, zasygnalizowali gotowość do działania. Wypowiedź tego pierwszego z 16 sierpnia miała szczególną wagę, bo jako szef NY Fed ma stałe prawo głosu (inne oddziały obowiązuje system rotacyjny), a poza tym dotychczas zaliczany był do „gołębi”. Tym razem otwarcie komunikował, że możliwa jest podwyżka już we wrześniu, i nakreślił pozytywny scenariusz dla wzrostu, choć wcześniej wolał uwypuklać rodzaje ryzyka dla perspektyw gospodarczych.

Rynkom dało też do myślenia stwierdzenie Johna Williamsa (członka FOMC z bliskiego otoczenia Janet Yellen) 18 sierpnia, że podwyżka powinna przyjść szybciej niż później, choć nie przeszkadza mu, jeśli nie będzie wyraziście zakomunikowana. Bankier wskazał także, że żeby możliwe było stopniowe zacieśnianie (komunikowane od dawna przez Fed), to kolejny ruch musi wystąpić dość szybko, a sugerowanie rynkom, że lata 2016-17 mogą upłynąć bez podwyżki, byłoby niespójne z perspektywami gospodarczymi.

Fali zakupów dolara nie uruchomiły nawet drugie z rzędu dobre dane z rynku pracy. Generalnie w ostatnich odczytach dominowały jednak zaskoczenia sugerujące ostrożność, co w świetle powtarzanego na okrągło przez członków Fedu stwierdzenia o zależności kolejnych decyzji od tego, co pokażą napływające dane, może być czynnikiem blokującym dolara. Dane z rynku pracy i przekaz Fedu tworzą potencjał do umocnienia USD. Wystąpienie w Jackson Hole mogłoby wyzwolić ten potencjał, gdyby Janet Yellen odważyła się przedstawić wizję podwyżki stóp w grudniu.

Ważniejsze jednak, czy dolar będzie w stanie kontynuować umocnienie po Jackson Hole wobec prawdopodobnie neutralnego, może nawet gołębiego głosu szefowej Fedu. Inwestorzy, szykując się do tego wydarzenia, już zaczęli podkupywać dolara w ostatnich dniach, ale wczoraj „zielony” oddał zyski. Ostatnie wypowiedzi członków Fedu świadczą o tym, że temat podwyżkipojawi się na wrześniowym posiedzeniu, nawet jeśli Janet Yellen będzie w piątek robić uniki i zapewniać o ostrożności. A to oznacza, że rynki mogą gładko powrócić do tego, co zapoczątkowała wypowiedź Dudleya, niezależnie od tego, co usłyszymy w piątek.

Jeśli zmaterializuje się ten scenariusz, to według nas, najlepszymi trzema kandydatami do przeceny względem USD spośród walut krajów G-10 będą AUD, EUR i CAD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Ogonek X-Trade Brokers DM

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Temat podwyżki stóp ciągle wraca