13 października 2019 r. odbędą się wybory parlamentarne, podczas których wybierzemy 460 posłów i 100 senatorów. Lokale wyborcze będą otwarte w godzinach 7-21. Kandydaci do parlamentu znajdą się na pięciu ogólnopolskich listach...

13 października 2019 r. odbędą się wybory parlamentarne, podczas których wybierzemy 460 posłów i 100 senatorów. Lokale wyborcze będą otwarte w godzinach 7-21.

Kandydaci do parlamentu znajdą się na pięciu ogólnopolskich listach:

  • Koalicyjny Komitet Wyborczy Koalicja Obywatelska, Platforma Obywatelska, Nowoczesna, IPL Zieloni, na czele którego stoi Grzegorz Schetyna, szef PO i Małgorzata Kidawa-Błońska, kandydatka na premiera,
  • komitet wyborczy Konfederacja Wolność i Niepodległość, łączący m.in. ugrupowania Janusza Korwina-Mikke (KORWiN), Roberta Winnickiego (Ruch Narodowy) i partię Korona Grzegorza Brauna.
  • komitet wyborczy Prawo i Sprawiedliwość, na czele którego stoi Jarosław Kaczyński, a tworzą go także ugrupowania Solidarna Polska Zbigniewa Ziobro, Porozumienie Jarosława Gowina),
  • komitet wyborczy Polskie Stronnictwo Ludowe; szefem PSL jest Władysław Kosiniak-Kamysz, a listę wyborczą współtworzy Kukiz`15 na czele z Pawłem Kukizem,
  • komitet wyborczy Sojuszu Lewicy Demokratycznej, czyli Sojusz Lewicy Lewicy Demokratycznej Włodzimierza Czarzastego, Partia Razem Adrianda Zandberga i Wiosna Roberta Biedronia.

Prawo do głosowania w wyborach parlamentarnych w Polsce mają wszyscy obywatele, którzy ukończyli 18 lat.

W tym roku wyborcy pójdą do urn dwa razy. W majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego wygrało Prawo i Sprawiedliwość, drugiej miejsce zajęła Koalicja Europejska, trzecia była Wiosna Roberta Biedronia. Pod progiem wyborczym znaleźli się Konfederacja, Kukiz`15 i Lewica Razem. Ostatnie sondaże wyborcze wskazują, że zwycięzcą nadchodzących wyborów będzie Prawo i Sprawiedliwość startujące w koalicji z Solidarną Polską i Polską Razem.

W tym miejscu czytelnicy „Pulsu Biznesu” mogą się zapoznać z artykułami związanymi z polityką gospodarczą i wyborami parlamentarnymi 2019.

1cae78be-dad3-11e9-8a34-2a2ae2dbcce4
Wybory 2019
13.10 odbędą się wybory parlamentarne. Zapisz się na nasz newsletter, by nie przegapić analiz programów wyborczych i odpowiedzi sztabów na gospodarcze pytania.
ZAPISZ MNIE
Wybory 2019
autor: Marcin Goralewski
Wysyłany raz w tygodniu
13.10 odbędą się wybory parlamentarne. Zapisz się na nasz newsletter, by nie przegapić analiz programów wyborczych i odpowiedzi sztabów na gospodarcze pytania.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.