Temperatura musi być dobra

BŁAŻEJ JACHIMOWICZ
opublikowano: 09-11-2011, 00:00

KOMENTARZ

Wysoka temperatura zwiększa ryzyko awarii, a tym samym — utraty danych. Przez wzrost zużycia i cen energii utrzymanie centrów danych drożeje.

Pierwszym krokiem do zminimalizowania kosztów jest pomiar zużycia energii potrzebnej do funkcjonowania obiektu. W tym celu można się posłużyć wskaźnikiem PUE (power usage effectiveness). Jest to iloraz mocy pobieranej przez zainstalowane tam wyposażenie i mocy potrzebnej do funkcjonowania sprzętu IT. Współczynnik jest korzystny, jeśli zbliża się do wartości 1. Metoda ta pozwala określić, ile energii przypada na działanie wyposażenia, a ile na urządzenia IT.

Właściwy przepływ powietrza jest konieczny, by utrzymać w pomieszczeniu optymalną temperaturę. Rosnąca wydajność obliczeniowa sprzętu oznacza większe ilości gorącego powietrza, które należy odprowadzać. Problemem są tzw. gorące punkty — miejsca, w których kumuluje się duża ilość ciepła. Na większy pobór prądu wpływa też mieszanie się gorącego powietrza z chłodnym. Zdarza się to czasem, gdy w szafie rack są puste miejsca, przez które ucieka powietrze. Rozwiązaniem mogą być panele maskujące. W charakteryzowaniu przepływu powietrza pomaga modelowanie termiczne, do którego wykorzystuje się CFD (computational fluid dynamics). Sposobem na obniżenie kosztów eksploatacji jest także podwyższenie temperatury w strefach chłodu. Serwery mogą bezpiecznie pracować w temperaturze nawet 27 st. Celsjusza.

Sprzyjające warunki atmosferyczne wykorzystuje się również do chłodzenia pomieszczeń za pomocą systemów oszczędnego chłodzenia. Tak można odprowadzić ciepło bez użycia sprężarek chłodniczych, wykorzystując jedynie niską temperaturę na zewnątrz.

BŁAŻEJ JACHIMOWICZ

ekspert marki Lardome

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: BŁAŻEJ JACHIMOWICZ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Temperatura musi być dobra