Tempo bogacenia się w USA

Aleksandra Rogala
opublikowano: 06-02-2015, 00:00

SPOŁECZEŃSTWO 1 proc. najbogatszych Amerykanów zarabia nie tylko znacznie więcej niż pozostałe 99 proc. obywateli tego kraju, ale też znacznie szybciej.

Tempo wzrostu ich dochodów policzył think-tank National Bureau of Economic Research. Dochody przedstawicieli tzw. jednego procentu w ciągu całego ich życia, a dokładnie od 25. do 55. roku, pęcznieją średnio aż o 1450 proc., podczas gdy przeciętnych ciułaczy gotówki z tzw. klasy średniej zaledwie o 38 proc. — wynika z badań przeprowadzonych przez czterech amerykańskich ekonomistów.

Bloomberg

Oznacza to, że jeśli w wieku 25 lat zarabiasz 50 tys. USD, to gdy skończysz 55, będziesz zarabiać prawdopodobnie około 750 tys. USD.

— Każdego roku pracownicy, których zarobki są medianą w skali populacji, w wieku 25-55 lat zarabiają średnio o około 1 proc. więcej. W przypadku osób z grupy „jednego procentu”, jest to wzrost rzędu 9 proc. rocznie — wyjaśnił Faith Guveen z Uniwersytetu Minnesota, jeden z autorów badania.

Mediana oznacza tutaj wartość zarobków, która mieści się dokładnie w połowie wszystkich branych pod uwagę w badaniu.

Statystycznie rzec biorąc, kluczowy jest wiek, w którym zaczynamy zarabiać duże pieniądze — twierdzą ekonomiści. Im wcześniej, tym lepiej. Wzrost zarobków jest bowiem szczególnie intensywny w młodym wieku. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane