Ten kwartał będzie gorszy dla Philipsa

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 13-10-2004, 00:00

Holenderski Royal Philips Electronics, największy europejski producent sprzętu elektronicznego, zarobił na czysto w III kwartale 1,17 mld EUR wobec 124 mln EUR rok wcześniej. To rekordowy zysk spółki od 2000 r. IV kwartał jednak nie będzie już tak dobry, co rynek zaczyna uwzględniać — we wtorek cena akcji spółki w Amsterdamie spadła o ponad 3 proc.

Przychody ze sprzedaży w III kwartale wzrosły z 6,99, do 7,23 mld EUR. Dobry rezultat to jednak głównie efekt wartej 664 mln EUR transakcji sprzedaży udziałów w amerykańskiej spółce Navteq. Mimo to, Philips jest na dobrej drodze do uzyskania w tym roku 30 mld EUR sprzedaży. To nadal jednak blisko o 8 mld EUR mniej niż przed czterema laty.

Firma nadal się restrukturyzuje. Rosnąca konkurencja wymusza cięcie kosztów. Nie wszystkie działy mogą pochwalić się wzrostową tendencją. Sektor płaskich ekranów LCD, produkowanych w ramach join venture z koreańskim LG, odnotował 15-proc. spadek zysku netto. Podobnie było w przypadku napędów DVD+RW. Nieco gorzej od oczekiwań zachowuje się też dział produkcji mikroprzewodników. Sprzedaż chipów, których ma niewiele, odbiega od tej z II kwartału.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Ten kwartał będzie gorszy dla Philipsa