Ten rynek pokazuje, że dolar nie ma już potencjału (WYKRES DNIA)

Zachowanie amerykańskiego rynku obligacji skarbowych sugeruje, że rajd dolara jest przesadzony, uważa Royal Bank of Scotland.

Największemu od kryzysu finansowego umocnieniu dolara towarzyszył rekordowo silny rajd na rynku amerykańskich obligacji skarbowych. Przegrzanie tego rynku to sygnał braku potencjału dalszych zwyżek dolara, w miarę jak wychodzący z obligacji USA inwestorzy będą sprzedawać także amerykańską walutę.

Notowania amerykańskiej waluty wobec koszyka walut 10 największych partnerów handlowych USA znalazły się najwyżej od 2009 r. Tymczasem rentowności amerykańskich 10-letnich obligacji skarbowych spadły od styczniowego szczytu o ponad 70 punktów bazowych. Zwykle rentowności spadają (a ceny obligacji rosną) w obliczu słabszych danych z gospodarki. Tym razem jednak odczyty z USA sprawiały pozytywne niespodzianki. Pozycjonowanie inwestorów z amerykańskiego rynku obligacji wskazuje, że największe umocnienie jest już za dolarem, twierdzi bank RBS.

Indeks Dolara, wyliczany przez Bloomberga (linia niebieska), na tle rentowności obligacji USA (linia żółta). Fioletowe słupki pokazują liczbę pozycji netto, nastawionych na umocnienie dolara, a górny wykres – indeks niespodzianek w danych makroekonomicznych z USA. Źródło: Bloomberg.

- Fundamenty w jasny sposób przemawiają za dolarem. Jednak pozycjonowani również gra rolę – powiedział agencji Bloomberg Greg Gibbs, strateg RBS.

Rentowność amerykańskich obligacji 10-letnich sięgnęła w piątek 2,31 proc. i była o zaledwie kilkanaście punktów bazowych wyższa od półtorarocznego minimum z października. Tymczasem przewaga pozycji nastawionych na umocnienie dolara, utrzymywanych przez inwestorów spekulacyjnych była w ubiegłym tygodniu największa w historii.

Indeks Dolara, wyliczany przez Bloomberga (linia niebieska), na tle rentowności obligacji USA (linia żółta). Fioletowe słupki pokazują liczbę pozycji netto, nastawionych na umocnienie dolara, a górny wykres – indeks niespodzianek w danych makroekonomicznych z USA
Bloomberg
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane