Ten rynek zyska na podatku bankowym

KZ, Bloomberg
opublikowano: 20-11-2015, 15:33

Rodzimy rynek obligacji korporacyjnych może być beneficjentem nałożenia daniny na instytucje finansowe.

Podatek od aktywów ograniczy akcję kredytową banków, co może zachęcić więcej firm do sięgnięcia po kapitał z emisji papierów dłużnych, uważają analitycy ING i mBanku. W 2015 r. wartość emisji na tym rynku spadła do najniższego poziomu od pięciu lat, ponieważ niskie stopy procentowe i duża dostępność skłaniały przedsiębiorców do zadłużania się w bankach. 

- Nowy podatek [ma wynieść 0,39 proc. aktywów i wpompować do budżetu 5 mld zł – red.] może przyciągnąć na rynek długu nowych emitentów, zwłaszcza że stopy procentowe mogą być w przyszłym roku jeszcze niższe. Obecnie kredyt bankowy jest atrakcyjną alternatywą dla emisji, ale to się prawdopodobnie zmieni, ponieważ instytucje mogą się stać bardziej selektywne przy udzielaniu kredytów – uważa Robert Dąbrowski, dyrektor ds. emisji papierów dłużnych w ING, banku, który w tym roku zorganizował najwięcej emisji. 

Według danych agencji Bloomberg, polskie firmy zwiększyły zadłużenie w bankach o 9,3 proc. do 27,7 mld zł w ciągu dziesięciu miesięcy tego roku. Sprzedaż papierów dłużnych zmalała tymczasem o dwie trzecie do około 11 mld zł.  Pekao szacuje, że podatek w połączeniu z większymi składkami na BFG i wyższymi wymogami kapitałowymi doprowadzi do aż 70-procentowego zmniejszania zdolności banków do udzielenia kredytów. Wzrosną też koszty kredytu. 

ING spodziewa się największego wzrostu emisji papierów dłużnych w sektorze deweloperskim, windykacyjnym i w bankach.   

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KZ, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy