TenneT zainwestuje do 6 mld EUR rocznie w sieć energetyczną

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 12-03-2021, 13:02

Koncern TenneT zapowiedział przeznaczenie od 5 do 6 mld EUR rocznie na inwestycje mające na celu przystosowanie sieci dla energii odnawialnej i jej poszerzenie w Europie Północnej, informuje Reuters.

fot. Bloomberg

Największy operator sieci energetycznych w Niemczech i Holandii dostarcza prąd do 42 mln odbiorców zainwestował 3,4 mld EUR w obu krajach w 2020 r. o 11,4 proc. więcej niż rok wcześniej. Z tego 62 proc. dotyczyło niemieckiego rynku.

TenneT to spółka państwowa ze 100 proc. udziałem holenderskiego rządu. Firma obsługuje sieci wysokiego napięcia o długości około 23,5 tys. km.

Gros inwestycji jest przeznaczona na integrację mocno rozdrobnionej lokalizacyjnie i sieciowo energii wiatrowej, słonecznej i biomasy z sieciami regionu, nowych linii transgranicznych i modernizacji sieci.

Operator pracuje nad połączeniami turbin wiatrowych u wybrzeży Niemiec i Holandii, a również na brytyjskim i duńskim Morzu Północnym.

TenneT odnotował w 2020 r. przychody rzędu 4,45 mld EUR i zysk operacyjny w kwocie 796 mln EUR (wzrost o 5,7 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane