Tepco zapłaci mieszkańcom Fukushimy ponad 3,3 mln USD

AR
opublikowano: 22-09-2017, 11:36
aktualizacja: 22-09-2017, 11:47

Japoński holding Tokyo Electric Power (Tepco) wypłaci kolejne odszkodowania w związku z wybuchem elektrowni w wyniku trzęsienia w 2011 roku – informuje Reuters, powołując się na japońskie media.

W piątek sąd prefektury Chiba uznał firmę odpowiedzialną za jedną z największych katastrof nuklearnych historii (porównywanej z katastrofą jądrową w Czarnobylu w 1986 roku), wywołaną przez trzęsienie ziemi i tsunami, nakazując jej wypłatę odszkodowania grupie mieszkańców Fukushimy. To drugi taki wyrok od marca 2011 roku.

W ostatniej sprawie grupa 45 mieszkańców Fukushimy domagała się od globalnego holdingu odszkodowania wielkości 2,8 mld JPY (25 mln USD) za szkody emocjonalne, jakie wywołała katastrofa w marcu 2011 roku, gdy musieli uciekać ze swoich domów z powodu zagrożenia skażeniem. Sąd uznał tylko część tych roszczeń, orzekając, że Tepsco powinno zapłacić 376 mln JPY (ponad 3,3 mln USD) 42 osobom.

W japońskich sądach przeciwko Tepco wniesionych jest obecnie ponad 30 podobnych skarg, w których odszkodowania domaga się łącznie ok. 12 tys. osób. Kilka miesięcy temu w podobnej sprawie sąd po raz pierwszy obciążył firmę oraz japoński rząd odpowiedzialnością za wybuch elektrowni. W ostatnim procesie sąd nakazał wypłatę odszkodowania tylko holdingowi.

W marcu 2011 roku w katastrofie wywołanej przez trzęsienie ziemi i tsunami u wybrzeży japońskiej wyspy Honsiu zginęło 15 tysięcy osób. Trzęsienie ziemi i fala tsunami spowodowały serię wypadków jądrowych w elektrowni atomowej Fukushima Nr 1, w wyniku których doszło do emisji substancji promieniotwórczych do powietrza i skażenia wody morskiej.

W piątek akcje spółki na japońskiej giełdzie zdrożały o 3 JPY, zyskując 0,65 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AR

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu