Tepsa podzieliła miliard

MEW
opublikowano: 07-01-2009, 00:00

Karty zostały rozdane. Dziewięć firm (w tym jedna zależna od telekomu) zatroszczy się o bieżącą obsługę sieci.

Karty zostały rozdane. Dziewięć firm (w tym jedna zależna od telekomu) zatroszczy się o bieżącą obsługę sieci.

Telekomunikacja Polska (TP) rozstrzygnęła wart około 1 mld zł przetarg na obsługę sieci dostępowej (czyli na eksploatację i konserwację telefonicznych kabli miedzianych). Nie ma wielkich niespodzianek. Operator podpisał umowy z większością dotychczasowych kontrahentów, z których każdy działa na odrębnym terytorium. Lukratywne kontrakty zdobyły: Atem Polska, Elmo, Eltel, Katowickie Przedsiębiorstwo Robót Telekomunikacyjnych, Netbud, Relacom, Sprint i Warszawskie Przedsiębiorstwo Robót Telekomunikacyjnych. Nowością jest obecność TP TelTech, spółki zależnej TP, która wzięła pod opiekę region warszawski. Z informacji "PB" wynika, że TP zrezygnowała ze współpracy z Telektrimem.

— Wybraliśmy firmy, które zaprezentowały lepsze oferty — mówi Wojciech Jabczyński, rzecznik grupy TP.

Większość obsługujących sieć TP firm wyrosła na programie "Praca za płacę", który doprowadził do redukcji około 5 tys. osób w firmie za prezesury Marka Józefiaka. Kontrakty z firmami wygasły z końcem 2008 r. Teraz operator zawarł trzyletnie umowy z możliwością ich przedłużenia o kolejne dwa lata.

TP nie chce nic mówić o finansowej stronie przedsięwzięcia. Z jednej strony, każdy nowy kontrakt to dla grupy okazja do renegocjowania cen, z drugiej — firmy zajmujące się siecią już się skonsolidowały i mogą łatwiej je negocjować. Do wzięcia będą też kolejne pieniądze z TP. Telekom prowadzi bowiem przetarg na budowę nowej sieci dostępowej.

TP zmniejsza nakłady na budowę sieci, ale i tak są one spore — w 2008 r. capex wyniósł 3,6 mld zł, z czego ponad 40 proc. poszło na usługi głosowe w telefonii stacjonarnej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MEW

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu