Teraz będą już tylko zyski

Zbigniew Kazimierczak
30-05-2005, 00:00

Zakłady tworzyw sztucznych rozpoczęły rok na minusie, ale każdy kolejny kwartał ma już przynosić przynajmniej milion złotych na plusie.

Ząbkowice-ERG, zakłady specjalizujące się w produkcji folii, wyrobów wtryskowych i taśm samoprzylepnych, nie miały udanego początku roku. Strata przekroczyła 100 tys. zł. Teraz ma być już tylko lepiej.

— Obiecane w trakcie oferty 3,38 mln zł zysku w całym 2005 r. na pewno wypracujemy — zapewnia Jarosław Lenartowski, prezes giełdowej spółki.

Wolumen pęcznieje

W pierwszych miesiącach roku spadły zamówienia z hutnictwa na folie ochronne, a z powodu mroźnej zimy zmniejszył się też popyt na plandeki malarskie. Ząbkowice zrekompensowały to zwiększeniem sprzedaży wyrobów wtryskowych, wytwarzanych dzięki kupionym ostatnio maszynom. Dlatego przychody w pierwszym kwartale, w relacji do poprzedniego roku, wzrosły o około 30 proc. do blisko 10 mln zł. W ujęciu wolumenowym sprzedaż zwiększyła się o 300 ton.

Świeżo upieczona giełdowa spółka dopiero pod koniec marca otrzymała 12,6 mln zł pozyskane z oferty publicznej.

—Te pieniądze zaczną pracować dopiero od drugiego kwartału — tłumaczy Jarosław Lenartowski.

Pierwszy efekt będzie widoczny w postaci obniżenia kosztów finansowych, ponieważ ERG spłacił już blisko 6 mln zł zadłużenia. Reszta pieniędzy zostanie spożytkowana m.in. na kupno urządzeń do produkcji folii trójwarstwowej czy nowych form wtryskowych.

50 mln zł w ciągu roku

Dlatego prezes zapewnia, że kolejne kwartały będą już znacznie lepsze. Plany na okres kwiecień-czerwiec mówią o sprzedaży na poziomie 12-13 mln zł. Potem może być jeszcze trochę lepiej, a cały rok spółka chce zamknąć przychodami na poziomie 50 mln zł. Stabilne mają być też dochody. Wszystkie pozostałe tegoroczne kwartały mają przynieść po ponad milion złotych zysku.

Wpływy z emisji zostaną wykorzystane do końca roku, a efekty inwestycji mają pozwolić na zwiększenie w 2006 r. zysku do 6 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Zbigniew Kazimierczak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Teraz będą już tylko zyski