Teraz oddziały i magazyny

Karol Jedliński
opublikowano: 11-12-2008, 00:00

Pińczów nad Nidą, gdzieś w świętokrzyskim.

Dwanaście tysięcy mieszkańców, parę większych firm.

W tym jedna duża i coraz większa.

ziałalność spedycyjno-transportowa to 70 proc. przychodów firmy — Regesta istnieje od 13 lat. Rozwoziliśmy towar dla okolicznych producentów płyt gipsowo-kartonowych, ale w 2006 r. uszyliśmy ostro do przodu — podkreśla Rafał Kwiecień, prowadzący firmę z bratem Zbigniewem.

Finowie ich chcą

Na koniec 2006 r. przychody Regesty wyniosły 55 mln zł. Rafał Kwiecień szacuje, że koniec 2008 roku zamknie się w 85-90 mln zł. Choć niepewna sytuacja na rynku daje się we znaki.

— Mamy pełen portfel zamówień, ale nasza rentowność daleka jest od ideału. Ostatnio podpisaliśmy jednak kolejną umowę, tym razem ze Stora Enso Oyj, fińskim koncernem działającym w 40 krajach świata w branżach papierniczej, drzewnej i produkcji celulozy. W Polsce ta firma posiada cztery fabryki, my zajmiemy się transportem w nowym zakładzie w Tychach — cieszy się współwłaściciel pińczowskiego Filara.

Takich klientów — wielkich koncernów — jest więcej, np. ArcelorMittal, Celsa, Magna Cosma. Regesta wyspecjalizowała się w transporcie części samochodowych i blach w kręgach.

Budujemy na potęgę

Firma zatrudnia ponad 200 pracowników, ma 160 samochodów i 180 naczep. Buduje też oddziały w kraju. Na razie są trzy, w planach — kolejne dwa.

— Trzymamy się stref ekonomicznych, gdzie koncentruje się przemysł. Jesteśmy w Tychach, we Wrocławiu, Miastku. Myślimy o Podkarpaciu i centralnej Polsce — zapowiada Rafał Kwiecień.

Trwa przekształcanie firmy w spółkę akcyjną — może kiedyś Regesta zajrzy po kapitał na giełdę. Cel jest ambitny: za dwa lata przy drodze krajowej Kielce — Tarnów, na około 6,2 ha, powstanie nowa siedziba firmy z zapleczem logistycznym i usługowym.

— Będą to m.in. magazyny wysokiego składowania o powierzchni około 18 tys. mkw., stacja paliw, myjnia, stacja diagnostyczna i centrum serwisowe dla ciężarówek — wylicza Rafał Kwiecień.

Docelowo magazyny mogą zająć nawet 40 tys. mkw. Bracia Kwietniowie, rozbudowując ten dział, szukają wyższych marż, nie zamierzają jednak przy tym zaniedbywać drugiej nogi swojego biznesu. To dystrybucja oleju napędowego i opałowego — Regesta jest przecież autoryzowanym przedstawicielem Lotosu. A po godzinach? Choćby mecz piłkarski Nidy Pińczów, sponsorowanej przez Regestę. W drugiej lidze. Jeszcze. l

Czeka na swoją szansę

Najmniejszy i najmniej zurbanizowany region w Polsce, ale słynie z firm

budowlanych, które realizują znaczące

projekty w całym kraju. Jednym z jego największych problemów jest rozproszona własność gruntów przemysłowych i nieobecność przemysłu w mniejszych miastach. Świętokrzyskie musi

otworzyć się komunikacyjnie na inne

części kraju — bez dróg i nowoczesnych technologii komunikacyjnych region przez

lata może pozostawać w gronie najuboższych w Polsce.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karol Jedliński

Polecane