Teraz wniosek o 90 mln zł

Ewa Szczecińska
opublikowano: 05-09-2006, 00:00

Miedź drożeje, a wraz z nią rośnie apetyt załogi. Mimo że miała nie występować już o ekstrapremie, właśnie to zrobiła.

Zarząd giełdowego KGHM tylko przez wakacje miał chwilę oddechu. Zaledwie dwa miesiące temu spółka wypłaciła 17,5 tys. pracownikom nagrody z zysku za dobre wyniki finansowe w tym roku. Premie wysokości 90 proc. pensji nie zaspokoiły załogi, która właśnie zażądała wypłacenia w październiku drugiej premii. Wnioskodawcą jest zrzeszający ponad 1600 osób Związek Zawodowy Pracowników Dołowych w Zakładach Górniczych w Rudnej — jednym z oddziałów koncernu.

— Spółka miała w pierwszym półroczu rekordowe zyski sięgające 2 mld zł. Ceny miedzi dalej są wysokie, więc nic nie wskazuje na to, że skończy się okres koniunktury. Firma musi dzielić się zyskami z pracownikami, bo ich trud przy wypracowaniu zysków jest ogromny — mówi Piotr Trempała, szef Związku Zawodowego Pracowników Dołowych.

Średnia pensja załogi pracującej pod ziemią to w KGHM 7,5 tys. zł. Zgodnie z żądaniami, druga w tym roku nagroda ma mieć wysokość średniej pensji każdego z pracowników. Koncern musiałby wydać na to 90 mln zł.

— Władze spółki omówią sprawę na posiedzeniu zarządu — mówi Mieczysław Piotrowski, rzecznik spółki.

Podkreśla, że 30 czerwca prezesi i przedstawiciele wszystkich organizacji związkowych podpisali porozumienie. Oznacza to, że zarząd ma podstawę do odmówienia wypłaty nagród.

— Wszystkie związki zadeklarowały wtedy, że wypłata lipcowej nagrody wyczerpuje roszczenia płacowe na ten rok — przypomina rzecznik KGHM.

To jednak nie zniechęca związkowców do walki o pieniądze.

— Podpisując porozumienie, nie mieliśmy pojęcia o wynikach finansowych pierwszej połowy tego roku — tłumaczy Piotr Trempała.

Szef górniczego związku zaapelował też o negocjacje w sprawie podniesienia wskaźnika wynagrodzeń w KGHM. Liczy na spotkanie z przedstawicielami zarządu do 15 września.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ewa Szczecińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy