Tereny po zakładach ZNTK w Poznaniu sprzedane za ponad 206 mln zł

PAP
opublikowano: 16-07-2021, 20:19

Za ponad 206 mln zł sprzedano 20 ha gruntów po dawnych zakładach ZNTK w Poznaniu – podał w piątek poznański magistrat. Nieruchomość jest częścią tzw. Wolnych Torów, czyli obszaru w centrum miasta, gdzie ma powstać nowa dzielnica.

Tereny po dawnych ZNTK w Poznaniu mają powierzchnię prawie 20 ha. Jako własność Skarbu Państwa zostały oddane w użytkowanie wieczyste spółce ZNTK Nieruchomości. Jak zaznaczono w komunikacie magistratu syndyk masy upadłościowej próbował przez wiele lat sprzedać nieruchomość. „Dopiero w ostatnim postępowaniu - przeprowadzonym 30 czerwca w trybie z wolnej ręki - oraz negocjacjom bezpośrednim, które przeprowadzono 13 lipca, udało się wyłonić nabywcę. To krakowska spółka Ceglana Sp. z o.o.” -poinformowano.

Nabywca zaoferował ponad 206 mln zł. Umowa przenosząca prawa do nieruchomości ma być podpisana do końca roku.

Tereny dawnych ZNTK leżą w obrębie tzw. Wolnych Torów. To obszar o powierzchni ok. 117 ha położony pomiędzy poznańską Wildą i Łazarzem. Od południa granicę Wolnych Torów wyznacza ulica Hetmańska.

„Nie ma jeszcze obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, ale w marcu 2017 roku rada miasta zdecydowała o przystąpieniu do jego opracowania” – zaznaczono w komunikacie magistratu.

Jak wskazano projekt planu przewiduje dla tego obszaru zarówno funkcje wielorodzinnej zabudowy mieszkaniowej, usługowej, oświatowej jak i tereny zieleni, placu miejskiego oraz dróg publicznych i wewnętrznych. „Na zaniedbanych dotąd terenach ma powstać nowoczesna dzielnica o charakterze śródmiejskim. Na całym obszarze zaplanowano wiele terenów zielonych oraz przestrzenie ogólnodostępne dla mieszkańców, otoczone zwartą, prestiżową zabudową” – podkreślono w komunikacie.

Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak ocenił, że sprzedaż terenu po ZNTK to ważny krok na drodze do stworzenia w centrum miasta nowej dzielnicy. „Jesteśmy otwarci na rozmowy z inwestorem w zakresie wzajemnej współpracy” – zaznaczył.

Magistrat przypomniał, że cały teren dawnych ZNTK objęty jest ochroną konserwatorską, dlatego wszelkie prace na tym obszarze, w tym także rozbiórka obiektów, wymaga uzyskania odpowiedniego pozwolenia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane