Terminal LNG: próby wodne obu zbiorników zakończone sukcesem

ISBnews
opublikowano: 19-11-2014, 13:26

W terminalu LNG w Świnoujściu zakończono próbę wodną drugiego zbiornika LNG, w którym magazynowany będzie skroplony gaz ziemny. Tak jak w przypadku pierwszego zbiornika, pomiary geodezyjne, zrealizowane pod obciążeniem 100 tys. ton potwierdziły odpowiednią jakość wykonanych prac konstrukcyjnych, poinformował dyrektor biura komunikacji korporacyjnej Polskiego LNG Maciej Mazur.

"Próby wodne obydwu zbiorników zakończono sukcesem. Konstrukcje pod obciążeniem 100 tysięcy ton zachowały wszystkie parametry projektowe. Badania geodezyjne oraz szereg testów pomiarowych wykonywanych w trakcie wtłaczania cieczy, jej pozostawienia w zbiorniku na czas badań, a następnie opróżniania konstrukcji wykazały, że parametry, zarówno pod względem osiadania obiektów, jak i przechyłów, mieszczą się we wszystkich normach" – powiedział Mazur, cytowany w komunikacie.

„Inwestycja w terminal LNG w Świnoujściu weszła w najważniejszą fazę realizacyjną, zarówno pod kątem budowy, jak i przygotowania do przyszłej eksploatacji. Równolegle z pracami budowlanymi wykonywane są próby i czynności związane z odbiorami robót oraz czynności przygotowawcze do próbnych rozruchów. W ramach tego procesu instalacja w Świnoujściu została podzielona na ok. 650 podsystemów, które są uruchamiane w określonej kolejności" – czytamy w komunikacie.

Skalę procesu obrazują wybrane liczby: na terenie terminalu LNG znajduje się 1536 linii rurociągów, do sprawdzenia jest m.in. 5718 punktów pomiarowych. Jednym z kluczowych zdarzeń w ramach procesu prób były testy najważniejszych obiektów terminalu LNG, czyli zbiorników magazynowych. Polegały one na wtłoczeniu do każdego ze zbiorników około 100 tysięcy metrów sześciennych wody morskiej, czyli  około 100 milionów litrów, w celu sprawdzenia zachowania konstrukcji pod obciążeniem.

Badanie każdego ze zbiorników trwało około dwóch tygodni. Dziennie przybywało od 8 do 10 tys. m3 wody -  lustro wody podnosiło się około 2 metry na dobę. W sumie, zbiorniki zostały wypełnione do wysokości 22 metrów, czyli w ok. 60% ich nominalnej pojemności. Wynika to z faktu, iż woda jest cięższa od skroplonego gazu. Po zakończonych próbach, wnętrza zbiorników zostały dokładnie oczyszczone i wysuszone, podano również.

„Celem badań obciążeń działających na konstrukcje zbiorników była ocena zgodności ich wykonania z normami i parametrami wskazanymi w projekcie. Zbiornik miał prawo osiąść, ale w wyznaczonych w projekcie normach i w sposób równomierny. Przeprowadzone badania potwierdziły, że wszystkie wartości zostały zachowane" – dodał Mazur.

Terminal do odbioru skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Świnoujściu to jedna z największych polskich inwestycji energetycznych ostatnich lat, uznana przez rząd polski za strategiczną dla bezpieczeństwa energetycznego kraju. Inwestycja umożliwi odbiór gazu ziemnego drogą morską praktycznie z dowolnego kierunku na świecie. Początkowa zdolność regazyfikacyjna wyniesie 5 mld m sześć. i odpowiadać będzie ok. jednej trzeciej polskiego zapotrzebowania na gaz ziemny. Istnieje możliwość rozbudowy mocy terminalu – do 7,5 mld m sześć. rocznie. Świnoujski terminal będzie jedyną tej wielkości instalacją w Europie Północnej i Środkowo – Wschodniej i jedną z największych na całym kontynencie. Jego budowa wpłynie na cały regionalny rynek gazu.

Projekt, jako całość, zgodnie z raportem miesięcznym przedstawionym przez Generalnego Realizatora Inwestycji, osiągnął w październiku br. zaawansowanie na poziomie 94,3%. Intensywne prace trwają zarówno w części morskiej, jak i lądowej inwestycji. Zakończono m.in. budowę obydwu wewnętrznych zbiorników LNG, które przeszły już ww. próby wodne. Zakończono także montaż orurowania wewnętrznego i zewnętrznego obydwu zbiorników. Trwa montaż i spawanie rurociągów na obszarze całego terminalu (montaż orurowania na części morskiej i w korytarzu technicznym został już zakończony, a w części lądowej terminala jest on na ukończeniu).

Prowadzone są sukcesywnie badania i próby ciśnieniowe rurociągów (hydrauliczne i pneumatyczne) - obecne zaawansowanie prób rurociągów wynosi niemal 50 proc. Kontynuowany jest także montaż okablowania (branża elektryczna i AKPiA) oraz wykonywane są próby instalacji pomocniczych (wody ppoż i wody użytkowej). W budynkach trwają prace wykończeniowe, m.in. montaż stolarki i posadzek. Odbywają się także próby urządzeń i instalacji, w tym ogrzewania, klimatyzacji i ppoż. Na terenie całego terminalu kontynuowana jest także budowa dróg, trwa montaż ogrodzenia.

Na budowę dostarczono już wszystkie najważniejsze urządzenia stanowiące wyposażenie kluczowe instalacji, z których większość została już zainstalowana. Kontynuowane są typowe czynności przedrozruchowe – m.in. zasilanie i testowanie silników pomp i silników kompresorów BOG. Nadzór nad jakością realizowanych prac sprawuje m.in. Transportowy Dozór Techniczny, Nadzór Inwestorski oraz Jednostka Notyfikowana. Inwestycja będzie gotowa do odbioru komercyjnych dostaw gazu w 2015 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBnews

Polecane