Czytasz dzięki

Termy warmińskie jak rzymskie

MAS
opublikowano: 06-10-2009, 00:00

W Lidzbarku Warmińskim powstaną termy za 35 mln EUR. To rezultat współpracy samorządu z inwestorami prywatnymi.

W Lidzbarku Warmińskim powstaną termy za 35 mln EUR. To rezultat współpracy samorządu z inwestorami prywatnymi.

Kompleks hotelowo-rekreacyjnego i baseny z wodami geotermalnymi w Lidzbarku Warmińskim to pierwszy taki projekt na Warmii. Największą atrakcją będzie zespół basenów z wodą solankową o temperaturze 27-36 stopni Celsjusza. Dodatkowe atuty to zjeżdżalnie, fontanny, wodospady, bicze wodne, a także park linowy, tężnie, stawy rybne, łowiska, lodowisko, tereny do paintballa, skatepark i strzelnica golfowa.

Inwestycja — rezultat współpracy samorządu z prywatnymi inwestorami w ramach nowej ustawy o Partnerstwie Publiczno- Prywatnym — ma być zakończona do 2012 r. Będzie kosztować około 35 mln euro.

Wciąż w planach

Projekt zakłada budowę basenów krytych i otwartych. Centralnym punktem kompleksu będzie budynek z basenem rekreacyjnym i basenem do celów balneologicznych. W tym samym gmachu będzie można skorzystać z sauny, jacuzzi, grot solnych, fitnessu, gabinetów odnowy biologicznej, kręgielni, punktu gastronomicznego oraz gabinetów z innowacyjnymi formami rehabilitacji.

Na zewnątrz powstaną baseny rekreacyjne dla dorosłych i dzieci wraz z miejscami do leżakowania. W planach jest także budowa hotelu z około 200 miejscami noclegowymi, restauracją i salami konferencyjnymi.

Kompleks będzie otoczony zielenią. Powstaną korty tenisowe, małe boiska sportowe, ścieżki spacerowe i rowerowe, trasy dla łyżworolkarzy oraz pole do range golfa i ścianka wspinaczkowa.

Samorząd z inwestorami

Pod Termy Warmińskie przeznaczono działkę o wielkości blisko 17,5 ha, własność Powiatu Lidzbarskiego. 25 marca 2009 r. powiat podpisał umowę wstępną z zarządem województwa warmińsko-mazurskiego na finansowanie przedsięwzięcia w wysokości 17,5 mln EUR (50 proc.) z Regionalnego Programu Operacyjnego 2007-13. Dotacja będzie zagwarantowana dla partnera prywatnego realizującego projekt, który zostanie wybrany przez powiat. Ostateczny termin składania ofert mija 26 października 2009 r. Do końca października komisja negocjacyjna wybierze ofertę, a w pierwszym tygodniu listopada przedłoży ją zarządowi powiatu. Nie jest jeszcze znany termin rozpoczęcia inwestycji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAS

Polecane