Czytasz dzięki

Tesgas wierzy w PBG

EG
opublikowano: 22-05-2012, 00:00

Spółka odwdzięcza się grupie cierpliwością. Ale kontraktów szuka gdzie indziej.

Połowa zeszłorocznych przychodów poznańskiej firmy Tesgas pochodziła ze współpracy z grupą PBG. Dla Aprivii i Hydrobudowy Polska Tesgas przenosił fragmenty gazociągów pod budowanymi autostradami.

Z samym PBG współpracował przy budowach magazynu gazowego w Wierzchosławicach oraz kopalni ropy i gazu Lubiatów Międzychód-Grotów.

Tej kooperacji spółka zawdzięcza szybki rozwój, dlatego dziś, w obliczu kłopotów partnera, jest wyrozumiała.

— Zadłużenie PBG wobec naszej grupy wynosi dziś około 20 mln zł. To spora kwota, ale jesteśmy w stałym kontakcie z szefamiPBG. Nie mamy wątpliwości, że odzyskamy te kwoty, choć może trzeba będzie na nie poczekać — mówi Marcin Szrejter, dyrektor finansowy Tesgasu.

O zaufanie jest o tyle łatwiej, że szefowie obu spółek, Jerzy Wiśniewski i Włodzimierz Kocik, to koledzy z dawnych lat. Rok 2012 będzie dla Tesgasu znacznie trudniejszy. Budżet zakłada spadek przychodów do ponad 100 mln zł (ze 179 mln zł w 2011 r.), a zysku netto o połowę (z 14 mln zł).

— W tym roku skupimy się na uzupełnieniu portfela zamówień zarówno dla Tesgasu, jak i naszej spółki zależnej — PI Ćwiertnia. Przed nami ważne przetargi na prace wykonawcze i eksploatacyjne. Perspektywy są niezłe, bo wielkie grupy energetyczne planują duże inwestycje także w gazownictwie. To może być szansa na przejęcieserwisu nowych urządzeń — mówi Marcin Szrejter.

W trudniejszych czasach zlecenia serwisu i utrzymania ruchu infrastruktury gazowej to smakowity kąsek dla takich firm jak Tesgas. Choć są bardziej kapitałochłonne, to dają z reguły wyższą marżę i stabilne przychody.

Celów jest więcej. Tesgas poszukuje spółki budowlanej, która uzupełni zakres świadczonych usług. Choć rynek na razie zakupom w budowlance nie sprzyja, to radary są włączone.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: EG

Polecane