Tesla opóźnia cel produkcyjny Modelu 3

opublikowano: 02-11-2017, 06:23
aktualizacja: 02-11-2017, 06:24

Tesla Motor ma problem z przezwyciężanie wyzwań dotyczących produkcji pojazdów, które podkopują zaufanie do spółki jako największego producenta samochodów elektrycznych, a kłopoty z akumulatorami, a właściwie ich niedostatkiem zagrażają celom produkcyjnym „taniego” modelu sedan Model 3, donosi Bloomberg.

Firma nie będzie w stanie produkować 5000 sztuk tygodniowo najtańszego samochodu do przynajmniej marca 2018 r. To  trzy miesiące później niż planowano. 

Tesla model 3
Tesla model 3
fot. Tesla Motors

Choć prezes półki Ellon Musk przyznał, że jest kilka rzeczy które powodują u niego przygnębienie (jak choćby rekordowa strata), ale „…w wielkim schemacie rzeczy, informacje o opóźnieniu to stosunkowo niewielka zmiana".

Inwestorzy zareagowali jednak nerwowo na te doniesienia przeceniając walory spółki podczas środowej sesji o 5 procent do 304,90 USD. 

W ostatnich tygodniach rynek żył zapowiedzią podwyższenia produkcji Modelu 3, najtańszego w portfolio spółki, z ceną rozpoczynająca się na poziomie 35 tys. USD. Ma to być pojazd skierowany na masowy rynek. Firma ma jednak problem z linią produkcyjną na której montuje się akumulatory w fabryce w Nevadzie. Nie pozwalają one jak do tej pory na zwiększenie produkcji do zakładanego przez Teslę celu.

Przed trzema miesiącami Tesla deklarowała. że w 2018 r. będzie produkować 10 tys. pojazdów Model 3 w ciągu tygodnia. Tymczasem obecnie jest w stanie dostarczać ich nieco ponad 1 tys.

Firma poinformowała też, że w minionym kwartale poniosła rekordową stratę  i „zmarnowała” 1,42 mld USD w gotówce. 

Strata netto w III kw. 2017 r. wyniosła 619,4 mln USD (3,70 USD na akcję) wobec zysku rzędu 21,9 mln USD (14 centów na akcję) rok wcześniej. Z kolei przychody wzrosły o 30 proc. do 2,98 mld USD. Po odjęciu czynników o charakterze jednorazowym koncern stracił 2,92 USD na akcję.  

.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane