Tesla po cichu buduje gigantyczny akumulator w Teksasie

opublikowano: 08-03-2021, 16:17

Spółka zależna Tesli buduje w Teksasie system mogący przechować ponad 100 MW energii elektrycznej. Spółka Elona Muska wcześniej nie chwaliła się głośno projektem.

Gambit Energy Storage realizuje projekt w Angleton. System będzie w stanie zachować energię wystarczającą do zasilenia ok. 20 tys. domów w letni dzień. Prace prowadzone są „po cichu”. Pracownicy ukrywają sprzęt i przeganiają gapiów. O realizacji projektu świadczą jednak dostępne publicznie dokumenty dotyczące własności nieruchomości, a także raporty przekazane przez Teslę amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC).

Projekt Tesli nabrał szczególnego znaczenia po wydarzeniach w Teksasie z początku tego roku, kiedy z powodu fali mrozów załamał się system dystrybucji energii elektrycznej w stanie. Miliony mieszkańców i biznesów nie miało prądu nawet przez kilka dni.

Warren Lasher z władz komórki planowania Ercot, operatora sieci przesyłowej w Teksasie ujawnił, że projekt Tesli ma proponowane rozpoczęcie działalności komercyjnej 1 czerwca.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane