Test drobnych na walnym FAM

Katarzyna Sadowska
opublikowano: 07-01-2008, 00:00

Przed najbliższym NWZA porozumienie akcjonariuszy raczej się nie sformalizuje, ale ma już poparcie Stowarzyszenia

Przed najbliższym NWZA porozumienie akcjonariuszy raczej się nie sformalizuje, ale ma już poparcie Stowarzyszenia

Inwestorów Indywidualnych.

Niedługo po tym, jak drobni inwestorzy zarządzającego m.in. cynkowniami i odlewnią FAM zrobili pierwsze kroki w kierunku organizacji porozumienia, zarząd spółki zwołał na 6 lutego walne. Jedynym — poza formalnymi — punktem obrad jest uzupełnienie składu rady nadzorczej po tym, jak z zasiadania w niej zrezygnował Janusz Michalak. Do rady zaproponowany zostanie prawdopodobnie kandydat popierany przez giełdowy Ponar (kontroluje 5,1 proc. akcji spółki, a wkrótce odkupi pakiet od Mirosława Kalickiego).

Drobni akcjonariusze nie sformalizują raczej porozumienia przed 6 lutego, ale też —ze względu na układ sił w akcjonariacie — nie będą się sprzeciwiać kandydatowi wspieranemu przez nowego inwestora.

— To walne będzie testem dla faktycznego zaangażowania inwestorów w akcję jednoczenia drobnych udziałowców — mówi jej inicjator Jacek Nawrocki, posługujący się pseudonimem „Rubik”.

Zachęca drobnych inwestorów do blokowania akcji na najbliższe walne i do uczestnictwa w obradach lub do przekazania pełnomocnictw.

— Zawiązanie formalnego porozumienia będzie zależało od woli aktywnych akcjonariuszy i od siły, jaką uda się wspólnie zgromadzić — mówi „Rubik”.

Podkreśla, że porozumienie jest nie „przeciwko” nowemu inwestorowi w FAM, lecz po to, by aktywniej kontrolować spółkę i dbać o realizację strategii.

— Nowy znaczący akcjonariusz potwierdził, że zamierza kontynuować strategię FAM, więc nie widzę tu konfliktu interesów — twierdzi Mirosław Kalicki, przewodniczący rady nadzorczej i — jeszcze — główny akcjonariusz FAM.

Tymczasem inicjatywa „Czy drobni akcjonariusze mają znaczenie??!!” ma już poparcie Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych (SII).

— To dobrze, że drobni akcjonariusze się organizują. Szczególnie że nie jest to pokłosie konfliktu, ale dbałość o własne interesy. Może uda się obalić mit, że tacy inwestorzy nie mają w spółce nic do powiedzenia — mówi Konrad Smok z SII.

Podobne porozumienie działa od niedawna w BMP, a akcjonariuszom Śrubeksu dzięki zjednoczeniu sił udało się wywalczyć wyższą cenę w wezwaniu ogłoszonym przez Koelnera.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Sadowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Test drobnych na walnym FAM