Testosteron nie pomaga inwestować

Kobiety są lepszymi inwestorami niż mężczyźni, a naukowcy właśnie dowiedzieli się, dlaczego.

Za pomyłki na giełdzie panowie mogą prawdopodobnie winić męski hormon płciowy - a może nawet nie tylko te na giełdzie. Najnowsze amerykańskie badania tłumaczą nie tylko „sceny ze starych westernów i filmów o glinach z lat 70., w których mężczyźni najpierw strzelają, a potem zadają pytania” — pisze Kalifornijski Instytut Technologiczny (Caltech) na swoich stronach internetowych w informacji prasowej na temat nowego odkrycia. Wyniki badań mają wkrótce zostać opublikowane na łamach pisma „Psychological Science”. Caltech przeprowadził je we współpracy z trzema amerykańskimi jednostkami badawczymi: Wharton School na Uniwersytecie Pennsylvania, Uniwersytetem Zachodniego Ontario oraz ZRT Laboratory.

Międzyuczelniany eksperyment rzucił światło na zagadkę, nad którą psycholodzy głowili się co najmniej od 2001 r., gdy okazało się, że kobiety osiągają średnio o 1 proc. lepsze wyniki w inwestowaniu niż mężczyźni (w skali roku). Do ostatniego eksperymentu zaproszono mężczyzn, których podzielono na dwie grupy. Miał on obalić lub udowodnić hipotezę o tym, że poziom testosteronu zwiększa tendencję do polegania na intuicji albo przeczuciach, osłabiając umiejętność wyciągania logicznych wniosków. Innymi słowy — tendencję do podejmowania impulsywnych decyzji, bez zastanawiania się nad tym, czy mają one sens, czy nie.

Jest duże prawdopodobieństwo, że postawiona hipoteza jest prawdziwa. Badanie dowiodło, że mężczyźni, którym podawano testosteron w postaci żelu, osiągali gorsze wyniki w teście, który miał weryfikować ich umiejętności kognitywne (tutaj: wyciąganie rzetelnych wniosków na podstawie faktów) niż ci, którzy dostawali placebo — poprawnie odpowiadali średnio na około 20 proc. mniej pytań.

Przykładowe pytanie, jakie padało na teście: jeśli piłka i nietoperz kosztują łącznie 1,10 USD, a nietoperz kosztuje o 1 USD więcej niż piłka, ile kosztuje piłka? Pierwsza odpowiedź, która się nasuwa to: 10 centów. To jednak zła odpowiedź. Prawidłowa brzmi: 5 centów za piłkę i 1,05 USD za nietoperza. Każdy miał dowolną ilość czasu na odpowiedzi serii tego typu pytań. Za każdą poprawną odpowiedź można było dostać 1 USD i dodatkowe 2 USD, jeśli cały test był rozwiązany poprawnie.

— Udało nam się dowieść, że grupa po testosteronie odpowiadała w pośpiechu, rezygnując z możliwości zastanowienia się nad łamigłówkami, gdy sugerowały one intuicyjną, najczęściej błędną, odpowiedź. Testosteron albo zakłóca proces mentalnej oceny własnej pracy, albo zwiększa tendencję do polegania na przeczuciu, że prawdopodobnie mam rację — tłumaczy prof. Robert Kirby z wydziału ekonomii behawioralnej Caltechu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Po godzinach / Testosteron nie pomaga inwestować