Testowe amerykańskie monety osiągnęły milionowe wyceny

Eksperymentalna amerykańska moneta (penny) zaprojektowana w 1792 r. sprzedana została na aukcji za prawie 2,6 mln USD. Dzień wcześniej podobnie rzadki okaz „groszówki” znalazł nabywcę w cenie 2,35 mln USD, informuje serwis AP.

W trakcie tzw. Aukcji Dziedzictwa, które odbywają się Dallas moneta z 1792 r. zwana „Birch cent” od nazwiska rytownika Roberta Bircha osiągnęła wycenę na poziomie 2,585 mln dolarów i trafiła w ręce anonimowego nabywcy z Kalifornii.

Do chwili obecnej w dobrym stanie zachowało się jedynie około 10 znanych egzemplarzy testowej monety, które ozdobione zostały postacią „Panny Wolności” otoczonej napisem "Liberty Parent of Science & Industry”. Hasło to nie spotkało się jednak z uznaniem użytkowników i w efekcie nie znalazło się na monetach jakie trafiły do oficjalnego obiegu.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Po godzinach / Testowe amerykańskie monety osiągnęły milionowe wyceny