Teta oczekuje szybkich rozstrzygnięć ws. akwizycji za granicą

opublikowano: 12-02-2007, 08:14

Teta, która chce się rozwijać poprzez akwizycje, rozmawia z czterema zagranicznymi firmami i dwiema w Polsce.

Teta, która chce się rozwijać poprzez akwizycje, rozmawia z czterema zagranicznymi firmami i dwiema w Polsce. Najpóźniej w marcu spodziewa się finalizacji rozmów w Polsce, natomiast za granicą, gdzie rozmowy są trudniejsze, spodziewa się rozstrzygnięć na przełomie I i II kwartału - poinformował prezes Tety Jerzy Krawczyk.

Dodał, że z zagranicznych firm najbardziej interesuje Tetę przejęcie firmy LCS International (o której już informowała) i firmy z Węgier, o porównywalnej wielkości do Tety, która jest producentem systemów HR, służących do zarządzania zasobami ludzkimi.

Według wcześniejszych zapowiedzi, Teta do końca 2007 roku chce zrealizować maksymalnie trzy przejęcia.

"Tak, jak zapowiadaliśmy w tym kwartale będą jeszcze jakieś newsy na temat przejęć" - powiedział prezes.

W styczniu Teta zawarła umowę kupna za 10,8 mln zł 70 proc. udziałów w Pyton Management, firmie konsultingowo-wdrożeniowej, specjalizującej się w budowaniu innowacyjnych rozwiązań IT dla biznesu.

W Polsce firma prowadzi rozmowy o kolejnym przejęciu.

"W Polsce mamy na celowniku dwa projekty i są to firmy o przychodach rzędu kilku milionów złotych. Na pewno jeden z tych dwóch polskich projektów zamkniemy najpóźniej w marcu" - powiedział prezes.

Dodał, że transakcja w Polsce byłaby podobnej wielkości do przejęcia Pytona.

Tetę interesują też cztery firmy z Czech i Węgier.

"Zakończyliśmy poszukiwania na innych rynkach, nie znajdując tam pasujących do naszego profilu inwestycyjnego firm. Przyglądaliśmy się firmom z Bułgarii, Chorwacji, Rumunii i Ukrainy. Po takim szerokim rozpoznaniu znaleźliśmy cztery projekty, w Czechach i na Węgrzech, pasujące do naszego profilu inwestycyjnego" - powiedział Krawczyk.

"Mamy podpisany w październiku list intencyjny z LCS International. Poza tym, rozmawiamy z jeszcze jedną firmą w Czechach, też producentem ERP i z dwiema firmami z Węgier, z których jedna jest podobnej wielkości jak my i zajmuje się systemami HR, a druga jest trochę mniejsza niż my. Pracujemy nad tymi projektami wspólnie z niemiecką firmą doradczą, specjalizującą się w obsłudze fuzji i przejęć" - dodał, nie podając więcej szczegółów.

Prezes powiedział, że z projektów zagranicznych spółkę najbardziej interesuje czeski LCS i firma z Węgier, działająca w obszarze oprogramowania HR, o porównywalnej wielkości do Tety.

"Wszystkie cztery projekty zagraniczne - w kontekście prac nad nimi - traktujemy równo. Transakcje kupna zawrzemy tylko z jedną z nich. Trudno jest dzisiaj ocenić, z która spółką zawrzemy umowę kupna. Zależy to w dużej mierze od wycen, struktury transakcji, jak również postawy drugiej strony" - dodał.

Według niego do rozstrzygnięć w sprawie akwizycji za granicą może dojść na przełomie I i II kwartału.

"W tych nowych projektach, do których przystąpiliśmy za granicą w końcówce roku jesteśmy na etapie początku due diligence, teraz firmy zamykają swoje sprawozdania roczne, więc bardziej konkretne rozmowy na temat wycen i struktury transakcji będziemy prowadzili na przełomie lutego i marca" - powiedział prezes.

"Doświadczenie z Pytonem pokazuje, że po 3-4 miesiącach można już zamykać transakcję, więc sądzę, że na przełomie I i II kwartału rozmowy za granicą powinny czymś zaowocować, ale na podstawie naszego doświadczenia z LCS wiemy, że są to jednak dużo bardziej skomplikowane procesy akwizycyjne niż w Polsce" - dodał.

W publicznej subskrypcji, zamkniętej w piątek, spółka sprzedała 2 mln akcji serii H po cenie emisyjnej 10 zł za walor. Według wcześniejszych zapowiedzi, środki te przeznaczy na akwizycje w Polsce (około 12 mln zł) i za granicą (około 24 mln zł).

Krawczyk zapowiedział, że po zakończeniu akwizycji w Polsce w marcu Teta opublikuje prognozy na 2007 rok.

"Zakładamy, że wzrost spółki matki będzie w podobnej dynamice jak w latach poprzednich. Do tego dojdą zakupione firmy. Zapowiadaliśmy, że naszym celem na 2007 jest ponad 10 mln zł zysku netto i wydaje mi się, że te prognozy będą zmierzały w tym kierunku" - powiedział.

Prognoza wyników Tety na 2006 rok zakłada uzyskanie 6,4 mln zł zysku netto i 42,7 mln zł przychodów. W styczniu prezes zapowiadał, że w lutym firma odniesie się do tych szacunków.

"Wygląda na to, że uda się wykonać prognozę i nie będziemy musieli jej korygować" - powiedział prezes.

W 2005 roku Teta zwiększyła przychody do 34,2 mln zł z 33,3 mln zł oraz zysk netto do 4,5 mln zł z 3,4 mln zł.

Po trzech kwartałach 2006 roku przychody Tety wzrosły do 25,3 mln zł z 22,6 mln zł rok wcześniej, a jej zysk netto zwiększył się do 3,3 mln zł z 2,65 mln zł.

DI, PAP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane