TF SKOK: Oferta zakończyła się umiarkowanym sukcesem

GRA
opublikowano: 29-04-2008, 16:08

TF SKOK pozyskało 4 mln zł zamiast planowanych 30 mln zł. Nie rezygnuje jednak z inwestycji, a pieniędzy poszuka gdzie indziej.

Towarzystwo Finansowe SKOK zamknęło ofertę publiczną, ale nie sprzedało wszystkich oferowanych akcji. Przedstawiciele firmy nie tracą jednak optymizmu.

- Uważamy, że oferta zakończyła się umiarkowanym sukcesem – komentuje Michał Bagiński, rzecznik prasowy TF SKOK.

W wymiarze finansowym oferta nie poszła jednak do końca po myśli zarządu. Objętych zostało tylko 12,6 proc. akcji, które były w sprzedaży. Do inwestorów trafiło 1,89 mln walorów o wartości 4,17 mln zł. Co ciekawe, zabrakło przede wszystkim popytu ze strony instytucji. W ich transzy oferowano 8 mln walorów, a kupiono tylko 78,6 tys. sztuk o łącznej wartości 173 tys. zł. W związku z tym przydzielone zostaną tylko akcje serii H (nowa emisja). Główny akcjonariusz, Krajowa SKOK, zrezygnował ze sprzedaży swoich papierów (miało ich być 5 mln sztuk).

- Wpłynęła na to ogólna niekorzystna sytuacja na rynku kapitałowym. Na dodatek, w tym samym czasie co my o pieniądze tych samych inwestorów ubiegał się m.in. Cyfrowy Polsat. Jego oferta, przede wszystkim ze względu na ogromną wartość, cieszyła się większym powodzeniem – tłumaczy Michał Bagiński.

Na inną przyczynę wskazuje z kolei jeden z ankietowanych przez nas analityków.

- Zabrakło przejrzystości. Instytucje oczekiwały, że w prospekcie znajdą się informacje na temat wyników finansowych SKOK-ów. To od nich zależy bowiem powodzenie strategii TF SKOK. Takich informacji jednak nie było, więc fundusze nie wzięły udziału w ofercie - mówi anonimowo analityk.
TF SKOK szacował wcześniej, że z oferty pozyska 30 mln zł. Za pomocą tych pieniędzy zamierzał stworzyć w placówkach SKOK sieć bankomatów i terminali. Mniejsze wpływy z oferty nie oznaczają jednak, że TF SKOK rezygnuje z planów inwestycyjnych.

- Pieniądze, które pozyskaliśmy z rynku, pozwolą nam ruszyć ze strategią, zakładającą rozbudowę sieci bankomatów. Już wcześniej ze środków własnych zakupiliśmy ok. 100 bankomatów. Teraz mamy do wykorzystania na ten cel kolejne 4 mln złotych. Potem sięgniemy po alternatywne źródła finansowania. Będziemy się lewarować. Jesteśmy w trakcie analizowania sytuacji. Planujemy wykorzystanie np. kredytu, emisji długu lub w długim okresie przeprowadzenie nowej emisji – wyjaśnia Michał Bagiński.

Decyzję w tej sprawie zarząd podejmie w ciągu kilku najbliższych miesięcy.

TF SKOK podtrzymuje zamiar budowy 600 bankomatów i wydania ponad miliona kart do końca 2010 r. W zeszłym roku spółka miała 1,5 mln zł straty netto. W tym roku ta strata powiększy się do 5 mln zł. Zarobek pojawi się dopiero w 2009 r. – powinien wynieść 2,89 mln zł.

[GRA]

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy