TFI: Polacy wciąż wpłacają pieniądze do  funduszy

DI
opublikowano: 10-06-2010, 00:00

Na koniec maja aktywa zgromadzone w funduszach inwestycyjnych wyniosły 102,8 mld złotych, co w porównaniu z poprzednim miesiącem oznacza spadek o 1,3 proc. Tym samym po 14 z rzędu miesiącach wzrostu wartości aktywów nastąpił ich spadek, który w ujęciu wartościowym wyniósł 1,4 mld złotych.

Zakończona w maju seria z pewnością nie należała do najdłuższych, gdyż w latach 2001-03 aktywa funduszy inwestycyjnych rosły przez 27 kolejnych miesięcy. Warto jednak zauważyć, że od lokalnego dołka z lutego 2009 roku do końca maja 2010 roku aktywa funduszy inwestycyjnych wzrosły o 52 proc.

W związku ze złą sytuacją na rynkach kapitałowych majowy wynik zarządzania wyniósł -1,9 mld złotych. Dodatni wpływ na wartość aktywów miał natomiast pozytywny bilans sprzedaży, który zgodnie z naszymi szacunkami wyniósł +550 mln złotych. Jak widać, pogorszenie koniunktury na giełdzie nie przekreśliło szans na kontynuację trwającej od 13 miesięcy serii napływu nowych środków.

Po raz kolejny duży wpływ na dynamikę aktywów miały środki przekazane do funduszy bezpiecznych. W przypadku funduszy pieniężnych i gotówkowych, do których trafiło około 400 mln złotych, dynamika aktywów wyniosła +3,6 proc. Nadwyżka wpłat nad wypłatami w grupie funduszy dłużnych wyniosła około +170 mln złotych. Saldo wpłat i wypłat było dodatnie także w grupie funduszy z ochroną kapitału.

Pomimo odczuwalnych spadków nowe środki zdołały również zdobyć fundusze akcji polskich uniwersalne. Chociaż saldo sprzedaży

nie było równie wysokie jak w kwietniu, to jednak w świetle majowych spadków jest sukcesem. Potwierdzają to zresztą fundusze akcji małych i średnich spółek oraz fundusze akcji zagranicznych, które zanotowały odpływ środków.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu