TFI w październiku dokupiły akcje polskich spółek za 850 mln zł

Internet Securities
opublikowano: 30-11-2005, 12:31

Ze strony zarządzających funduszami inwestycyjnymi napłynęło w październiku na rynek akcji prawie 850 mln zł nowych środków, wynika z raportu przygotowanego przez spółkę Analizy Online, zajmującą się monitorowaniem rynku funduszy emerytalnych i inwestycyjnych.

Ze strony zarządzających funduszami inwestycyjnymi napłynęło w październiku na rynek akcji prawie 850 mln zł nowych środków, wynika z raportu przygotowanego przez spółkę Analizy Online, zajmującą się monitorowaniem rynku funduszy emerytalnych i inwestycyjnych.

„Według naszych obliczeń, w październiku ze strony zarządzających funduszami inwestycyjnymi napłynęło na rynek akcji prawie 850 mln PLN nowych środków. To o 14% więcej niż w rekordowym dotychczas grudniu ubiegłego roku” – czytamy w raporcie.

Według analityków z Analiz Online, październikowe spadki cen akcji notowanych na warszawskiej giełdzie nie wystraszyły zarządzających funduszami inwestycyjnymi. Być może sprzyjało temu zachowanie małych i średnich spółek, w przypadku których odnotowano w październiku wzrosty cen.

„Trzeba jednak pamiętać, że wartość aktywów zgromadzonych przez fundusze angażujące się na rynku akcji, czyli funduszy akcyjnych (grupa AKP), mieszanych (MIP) oraz stabilnego wzrostu (SWP) wzrosła w tym czasie o ponad 37%, przekraczając w październiku granicę 25 mld PLN” – podają Analizy Online.

Wartość papierów udziałowych ponownie ustanowiła historyczny rekord, tym razem pokonując granicę 11 mld zł. A to, wobec utrzymującej się wartości rynkowej spółek (spadki cen niwelowane debiutami), oznacza, że wzrósł udział funduszy inwestycyjnych w kapitalizacji GPW do poziomu 2,9%.

„Największy udział w październikowych zakupach miały tym razem fundusze mieszane, które dokupiły akcje za 475 mln PLN. Pozostała część dodatniego salda inwestycji przypadała na cieszące się olbrzymim powodzeniem, fundusze stabilnego wzrostu. Gdy popatrzymy na strukturę stanu posiadania, to swoją pozycję lidera z udziałem na poziomie 37,4%, obroniły dzięki październikowym zakupom fundusze mieszane” – czytamy dalej w raporcie.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / TFI w październiku dokupiły akcje polskich spółek za 850 mln zł