TGE i PGNiG porozumiały się ws. budowy polskiego rynku biometanu

PAP
opublikowano: 12-01-2021, 14:50

Towarowa Giełda Energii oraz Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podpisały porozumienie o współpracy przy budowie w Polsce rynku biometanu.

Jak poinformowały we wtorek TGE i PGNiG, w pierwszym etapie współpracy przewiduje się wykorzystanie doświadczeń Giełdy prowadzącej obecnie Rejestr Świadectw Pochodzenia jako elementu potencjalnego systemu wsparcia dla biometanu opartego na certyfikatach, oraz Systemu Gwarancji Pochodzenia jako potencjalnego instrumentu realizacji Narodowego Celu Wskaźnikowego.

"Z całą pewnością kluczową rolę w tym projekcie odegrają nasze rejestry" – ocenił prezes TGE Piotr Zawistowski. Jak dodał, TGE od ponad 20 lat wspiera wszelkie procesy transformacji rynku energii oraz aktywnie działa na rzecz jego rozwoju, oferując jego uczestnikom kompleksowe rozwiązania i produkty.

"Współpraca z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem w zakresie stworzenia rynku biometanu to szansa dla Giełdy na dalszy rozwój segmentu związanego z odnawialnymi źródłami energii" - zaznaczył Zawistowski

Prezes PGNiG Paweł Majewski przypomniał z kolei, że spółka od początku powstania giełdowego rynku gazu jest jego aktywnym członkiem i nieustannie przyczynia się do jego rozwoju, o czym świadczy m.in. rekordowy wolumen obrotu gazem ziemnym w 2020 roku na TGE.

"Rozpoczynamy nowy rozdział współpracy, który pozwoli nam na stworzenie nowoczesnych rozwiązań rynkowych w zakresie obrotu biometanem. To zielone paliwo, którego potencjał da nam w przyszłości możliwość aktywnego włączenia się w transformację energetyczną polskiej gospodarki, a jednocześnie realizowania naszych celów biznesowych przy zapewnieniu Polsce bezpieczeństwa energetycznego" - dodał Majewski.

PGNiG zakłada, że w 2030 r. krajowa produkcja metanu z surowców organicznych może sięgnąć 4 mld m sześc. rocznie.

W I kwartale 2021 r. spółka zapowiada przedstawienie aktualizacji strategii, której jednym z filarów ma być zaangażowanie PGNiG w tworzenie rynku biometanu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane