TGE podtrzymuje cel przekroczenia 200 TWh wolumenu transakcji w 2014 r.

ISBNews
opublikowano: 01-07-2014, 14:01

Towarowa Giełda Energii (TGE) podtrzymuje cel osiągnięcia całkowitego wolumenu transakcji na wszystkich rynkach dedykowanych energii elektrycznej na poziomie przekraczającym 200 TWh w 2014 roku, poinformował prezes Ireneusz Łazor.

"Podtrzymuję nasz cel, że w tym roku wolumen transakcji na rynkach energii elektrycznej przekroczy 200 TWh. W pierwszym półroczu było to 85 TWh, a zawsze drugie półrocze jest ważniejsze dla osiągnięcia wyniku i mamy nadzieję, że te 200 TWh zrobimy" - powiedział Łazor podczas konferencji prasowej.

Całkowity wolumen transakcji na wszystkich rynkach dedykowanych energii elektrycznej na TGE zawartych w 2013 r. wyniósł 176 553 688 MWh (wzrost o 33,76% r/r), co oznacza, że handel na parkiecie stanowił ponad 108% krajowej produkcji i ponad 111% zużycia prądu w Polsce.

W I kw. 2014 r. obroty wyniosły 85 TWh, co oznacza wzrost o 17,6% w skali roku.

Prezes przypomniał, że w 2015 roku TGE zamierza uruchomić rynek finansowy i zaoferować kontrakty futures na indeks cen energii elektrycznej (kontrakty finansowe rozliczane pieniężnie).

"Ten rynek pozwala na wyznaczenie ceny energii elektrycznej w dającej się przewidzieć przyszłości. Chcemy zacząć od kontraktów futures, bazujących na cenach energii elektrycznej" - powiedział Łazor.

Dodał, że ostateczny termin uruchomienia rynku jest spodziewany na I połowę przyszłego roku, ale jest on uzależniony jest o kilku warunków - uzyskania licencji Ministerstwa Finansów, zatwierdzenia warunków obrotu i wdrożenia nowego systemu transakcyjnego.

W połowie marca TGE złożyło wniosek do Ministerstwa Finansów o udzielenie zgody na prowadzenie rynku finansowego TGE. Obecnie zaś Komisja Nadzoru Finansowego prowadzi postępowanie w sprawie tego wniosku.

"Mamy nadzieję, że w drugiej połowie lipca KNF przekaże dokumenty do Ministerstwa Finansów. Drugim kluczowym etapem będzie dopuszczenie instrumentów do obrotu. Trzecim warunkiem, który musi być spełniony jest wdrożenie pierwszej części nowego systemu transakcyjnego. Spodziewamy się, że jego uruchomienie nastąpi w pierwszym półroczu przyszłego roku i w tym momencie ruszy rynek finansowy TGE" - powiedział koordynator rynku regulowanego TGE Jarosław Ziębiec.

Prezes podkreślił, że w krajach nordyckich rynek energetycznych instrumentów finansowych stanowi od 4 do 6 razy wielkości konsumpcji w tych krajach i jest to punkt docelowy, do którego rynek finansowy TGE powinien dojść.

TGE przedstawi plany realizacyjne rynku finansowego po akceptacji KNF oraz uzgodnieniach z uczestnikami rynku. W planach jest już natomiast wprowadzenie nowych kontraktów opartych o gaz oraz inne produkty towarowe.

"Rozważamy projekt uruchomienia parkietu węglowego, ale nie określiliśmy na razie żadnej daty. Indeks cen węgla jest obecnie skalowany, przeliczany wstecz"- powiedział Łazor.

W 2013 roku przychody z rynku towarowego odpowiadały za 26,8% przychodów całej grupy Giełdy Papierów Wartościowych wynoszących 283,8 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNews

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Energetyka / TGE podtrzymuje cel przekroczenia 200 TWh wolumenu transakcji w 2014 r.