The Economist: interes narodowy określi stosunki Polski z UE

PAP
opublikowano: 30-11-2007, 13:07

Nowy rząd Donalda Tuska w stosunkach z Brukselą wprowadzi nowy styl, ale nadal będzie kierował się interesem narodowym - pisze w  bieżącym numerze tygodnika "The Economist" jego stały felietonista specjalizujący się w tematyce europejskiej, podpisujący się pseudonimem Charlemagne.

Europejską politykę poprzedniego rządu polskiego nazywa "grubiańskim ekscentryzmem", uwypukla brak dyplomatycznej ogłady i profesjonalizmu oraz nacjonalistyczne treści. O podejściu rządu Donalda Tuska pisze, iż "wiele załatwi przez sam fakt, że będzie się wystrzegał dziwactw obciążających konto jego poprzednika".

Charlemagne nie ma jednak wątpliwości, iż Polska nie wyrzeka się swoich narodowych interesów. Zauważa, że nikt w Warszawie nie przewiduje szybkiego wycofania weta dotyczącego rozmów UE z Rosją w sprawie nowego, długoterminowego porozumienia, zaś w 2008 r. Polska nie będzie bierna w dwóch kluczowych dla niej kwestiach, absorbujących Brukselę, a więc ograniczenia do 2020 r. emisji gazów cieplarnianych oraz rewizji wspólnej polityki rolnej.

"Większości przedstawicieli rządowych w Polsce bliższa jest chęć dorównania do poziomu życia w rozwiniętych krajach zachodnich niż troska o globalne ocieplenie" - wskazuje felietonista, przypominając pochwalny ton, w jakim minister gospodarki i wicepremier Waldemar Pawlak wypowiadał się ostatnio o górnictwie węglowym.

Za negocjacje ws. wspólnej polityki rolnej - przypomina komentator - odpowiadać będzie koalicyjny partner PO - PSL, zdecydowany bronić idei bezpośrednich dopłat dla 1,4 mln rolników w Polsce. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / The Economist: interes narodowy określi stosunki Polski z UE