"The Guardian": Brytyjskie MSW chce odsyłać ponad 3000 nielegalnych imigrantów miesięcznie

  • PAP
opublikowano: 26-05-2023, 17:55
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Brytyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych planuje od początku przyszłego roku deportować ponad 3000 nielegalnych imigrantów miesięcznie - wynika z ujawnionego w piątek przez dziennik "The Guardian" wewnętrznego dokumentu.

Alex Lentati / Zuma Press / Forum

Rząd Wielkiej Brytanii jest pod coraz większą presją w związku przybierającą na sile migracją, zarówno tą nielegalną - łodziami i pontonami przez kanał La Manche - jak i legalną. W czwartek urząd statystyczny ONS podał, że saldo migracji, czyli różnica między liczbą osób, które przyjechały w celu długoterminowego pobytu a tymi, które wyjechały z kraju, wyniosła w 2022 roku 606 tys., co jest najwyższym poziomem od końca II wojny światowej.

Jednym ze sposobów na zatrzymanie przepraw przez La Manche ma być ustawa o nielegalnej imigracji, której projekt został przyjęty w kwietniu przez Izbę Gmin, a teraz zajmuje się nim Izba Lordów. Ustawa nałoży na ministra spraw wewnętrznych prawną odpowiedzialność za deportację osób, które nielegalnie dostały się do Wielkiej Brytanii. Mają być one deportowane do kraju pochodzenia, jeśli jest bezpieczny, do Rwandy, z którą brytyjski rząd zawarł umowę w tej sprawie, lub do innych bezpiecznych krajów trzecich, zaś wnioski azylowe tych osób będą rozpatrywane, gdy będą one w bezpiecznym kraju trzecim, a nie w Wielkiej Brytanii.

Cytowany przez "The Guardian" dokument dotyczy konieczności zapewnienia przez rząd porad prawnych dla osób, które mają być objęte deportacją, bo bez tego będzie można łatwo podważyć decyzje na drodze sądowej. Wynika z niego, że ministerstwo sprawiedliwości powinno się przygotować na 1600 osób wskazanych do deportacji w każdym miesiącu od września tego roku i na 3163 osoby co miesiąc od stycznia 2024 roku.

Osiągnięcie tej drugiej liczby oznaczałoby niemal 10-krotny wzrost deportacji w stosunku do 2022 roku, kiedy - jak wynika z opublikowanych w czwartek przez MSW danych - deportowano 3860 osób, przy czym ponad trzy czwarte deportowanych to byli cudzoziemcy skazani za przestępstwa popełnione w Wielkiej Brytanii, a nie nielegalni imigranci.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane