"The Guardian": Joseph Ratzinger faworytem

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 19-04-2005, 06:53

Zdaniem wielu obserwatorów kazanie, które kardynał Joseph Ratzinger wygłosił w bazylice S. Piotra dziś(poniedziałek) rano, brzmiało prawie jak przemówienie w kampanii wyborczej, której stawką jest papiestwo i w której stał się jednym z najpoważniejszych kandydatów - pisze we wtorkowym wydaniu dziennika "The Guardian" Stephen Bates.

Zdaniem wielu obserwatorów kazanie, które kardynał Joseph Ratzinger wygłosił w bazylice S. Piotra dziś(poniedziałek) rano, brzmiało prawie jak przemówienie w kampanii wyborczej, której stawką jest papiestwo i w której stał się jednym z najpoważniejszych kandydatów - pisze we wtorkowym wydaniu dziennika "The Guardian" Stephen Bates.

    Ratzinger jest obrońcą doktrynalnej ortodoksji Watykanu od wielu lat. Nikogo nie zaskoczyło więc, że zaatakował współczesny relatywizm. Zaskakujący był sposób, w jaki to zrobił.

    Ten uprzejmy i cichy bawarski kardynał, który w ub. sobotę ukończył 78 lat, wezwał swoich kolegów aby dali wyraz przywiązani do "dojrzałej wiary" i odrzucili  ideologie oraz permisywne systemy filozoficzne.

    "Zbliżamy się do dyktatury relatywizmu, który niczego nie uznaje za pewne i najwyżej ceni ego jednostki oraz jej pragnienia... od marksizmu poprzez wolnorynkowy liberalizm do libertynizmu, od ateizmu do nieokreślonej religii, od agnostycyzmu do synkretyzmu" - powiedział Ratzinger.

    Niemiecki kardynał był jednym z najbliższych i najaktywniejszych doradców Jana Pawła II a z uczestników obecnego konklawe - jednym z dwóch nie mianowanych przez zmarłego papieża (kapelusz kardynalski otrzymał z rąk Pawła VI).

    Ratzinger jest również jednym z tylko dwóch uczestników konklawe, którzy brali udział w wyborach poprzedniego papieża - przypomina Bates.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane