"The Times": UE może się obyć bez konstytucji

PAP
14-06-2008, 08:50

Najlepszym rozwiązaniem dla UE w świetle wyniku irlandzkiego referendum w sprawie ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego byłoby funkcjonowanie na dotychczasowych zasadach - twierdzi publicystka "Timesa" Bronwen Maddox w sobotnim numerze dziennika.

Według niej UE jak dotąd dobrze sobie radziła bez konstytucji i po odrzuceniu Traktatu Lizbońskiego przez Irlandczyków może rozwiązywać różne kwestie dotyczące jej funkcjonowania stopniowo, jedną po drugiej. Wśród tych kwestii wymienia: ustalenie, czy urząd prezydenta UE jest potrzebny, pro i kontra wspólnej polityki zagranicznej, różne aspekty polityki społecznej i ekonomicznej.

"Może to oznaczać, że UE będzie bardziej ograniczona w tym, co może zrobić jako Unia, i że zakres polityki, co do którego wszyscy jej członkowie będą zgodni okaże się węższy, niż był w przeszłości, ale ostatnie lata, dzielące UE od dwóch ekspansji na kraje postkomunistyczne nie dały powodów do wpadania w czarnowidztwo, wprost przeciwnie" - napisała.

"Utrzymanie modelu funkcjonowania UE z ostatnich kilku lat, bez potrzeby nowego traktatu, decydowanie o tym, czy poszczególne porozumienia są potrzebne w miarę, jak kwestie wymagające rozwiązania pojawiają się na agendzie, wygląda na najlepszą receptę na przyszłość" - sądzi Maddox.

Polemizuje zarazem z argumentem zwolenników Traktatu Lizbońskiego, jakoby bilans kosztów i korzyści przemawiał za jego przyjęciem. Wskazuje, że niektóre z domniemanych korzyści i kosztów na obecnym etapie nie są widoczne, a zatem bilansu nie da się przeprowadzić.

Maddox przyznaje, że trudności, na jakie napotyka funkcjonowanie UE złożonej z 27 członków są oczywiste. Traktat Lizboński miał usunąć niektóre z nich pozbawiając poszczególne kraje możliwości blokowania polityki uzgodnionej przez pozostałe, ale wyniki referendów we Francji, Holandii i obecnie Irlandii dowodzą jej zdaniem, że takiego właśnie rozwiązania wyborcy nie chcą.(

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / "The Times": UE może się obyć bez konstytucji