Czytasz dzięki

„This War of Mine” przeciera szlaki do świata kultury

opublikowano: 18-06-2020, 10:53

Flagowy tytuł 11bit studios, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, trafi na listę nieobowiązkowych lektur szkolnych. W ocenie spółki to może być kamień milowy dla wszystkich artystów tworzących gry na całym świecie.

- Gry wchodzą do kanonu polskich lektur. My rozważamy, żeby treści z tych gier wchodziły do lektur nieobowiązkowych. Poprzez włączanie gier do systemu edukacji będziemy poszerzać naszą wyobraźnię i wnosić coś nowego do kultury – powiedział premier Mateusz Morawiecki po czwartkowej wizycie w 11bit studios.

Wpisanie „This War of Mine” na listę lektur to kamień milowydo celu, jakim
jest uznanie gier za dzieła kultury.
Zobacz więcej

Wpisanie „This War of Mine” na listę lektur to kamień milowydo celu, jakim jest uznanie gier za dzieła kultury. 11bit studios

Rozmowy między autorami gry i premierem ws. wpisania „This War of Mine" na listę lektur rozpoczęły się już kilka kwartałów temu.

This War of Mine” to pełna dylematów moralnych historia cywili walczących o przetrwanie podczas konfliktu zbrojnego, w sugestywny sposób opowiada o okropnościach wojny, ludzkich mękach i ciężarze, jaki na swych barkach dźwigają stający w obliczu zagrożenia życia. Tytuł chwalony m.in. przez „The New York Times”, „Washington Post”, „Die Welt”, „The Guardian” i inne prestiżowe media na całym świecie. 

W ocenie 11bit studios produkcja przeciera szlaki wszystkim twórcom gier, stając się oficjalną lekturą dla uczniów szkół średnich w Polsce.

- Gry komputerowe bez wątpienia są dziełem kultury. Nowoczesnym, naturalnym i atrakcyjnym dla młodego odbiorcy, ponieważ operują językiem natychmiastowo dla niego zrozumiałym. I tym językiem gry mogą opowiadać o wszystkim - emocjach, prawdzie, walce dobra ze złem, cierpieniu i wreszcie samej istocie ludzkości. Pod tym względem gry są podobne do literatury, jednak używają wspomnianego języka interakcji – mówi Grzegorz Miechowski, prezes 11 bit studios. 

Już wcześniej gry wykorzystywano w edukacji, do nauczania matematyki, chemii czy rozwijania zdolności poznawczych. 

- Nie sądzę jednak, by jakakolwiek produkcja tego typu została oficjalnie włączona do programu nauczania na poziomie ogólnokrajowym. Jestem dumny z faktu, że to właśnie tytuł 11 bit studios dołoży swoją cegiełkę do rozwoju edukacji i kultury w naszym kraju. To może być przełomowy moment dla wszystkich artystów tworzących gry na całym świecie – komentuje szef studia.

„This War of Mine” ma zostać umieszczone na liście lektur szkolnych dla uczniów szkół średnich w Polsce począwszy od roku szkolnego 2020/2021. Będzie lekturą przeznaczoną dla osób pełnoletnich, ponieważ produkt w większości krajów, w których jest dostępny, ze względu na poruszaną tematykę klasyfikowany jest w kategorii “od 18 lat”. Gra będzie polecana do nauczania przedmiotów humanistycznych: socjologii, etyki, filozofii, historii i dostępna dla wszystkich polskich szkół średnich bez dodatkowych kosztów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GSU

Polecane