"Times": Polsce grozi stagnacja

Polska Agencja Prasowa SA
12-10-2005, 11:15

Polscy wyborcy podzieleni pomiędzy dwie odmienne wizje prawicy zachowali się tak jak kilka tygodni temu wyborcy w Niemczech, ryzykując stagnację państwa - pisze w środę brytyjski dziennik "The Times"

Polscy wyborcy podzieleni pomiędzy dwie odmienne wizje prawicy zachowali się tak jak kilka tygodni temu wyborcy w Niemczech, ryzykując stagnację państwa - pisze w środę brytyjski dziennik "The Times"     

    "Polityczna ambiwalencja jest przepisem na paraliż w Europie. Najpierw Niemcy zafundowali sobie pierwszego kanclerza kobietę, która jednak wygrała tak nieznacznie, że jako potencjalny reformator nie będzie mieć pola manewru. Teraz wydaje się, że Polska robi to samo" - pisze "Times".

    Dziennik pisze, że w wyborach parlamentarnych i prezydenckich "Polacy odrzucili byłych komunistów za ich niekompetencję i korupcję". "Ale sympatie polskich wyborców wydają się tak misternie podzielone pomiędzy dwie bardzo różne partie prawicowe, że państwu grozi stagnacja" - ocenia "Times".

    Według autora artykułu, podobna sytuacja w Niemczech i w Polsce nie jest zbiegiem okoliczności. Jak pisze, w wielu krajach europejskich wyborcy są gotowi dać szansę centroprawicowym reformatorom i zaakceptować potrzebę zmian.

    "Jednak w przeddzień wyborów spoglądają trzeźwo na to, co mogą przynieść reformy - i wycofują się. Unikają jasnej odpowiedzi i zastępują większość, która mogłaby przeprowadzić reformy koalicjami i parlamentami bez większości, które niczego nie zmienią" - pisze "Times".

    Niemiecka kanclerz z chadecji Angela Merkel, która musiała oddać socjaldemokratom ważne resorty finansów i pracy, pośrednio będzie jednak w stanie wpłynąć na kulejąca niemiecką gospodarkę - opowiadając się za liberalizacją UE poprzez swe stanowisko w sprawie unijnego budżetu.

    Dziennik ocenia, że w Polsce sytuacja może być bardziej dramatyczna niż w Niemczech, bo wyborcy są podzieleni pomiędzy dwie bardzo różne wizje centroprawicowe: Platforma Obywatelska opowiada się za wolnym rynkiem, niskimi podatkami i ograniczeniem biurokracji. Prawo i Sprawiedliwość reprezentuje wartości zakorzenione w rodzinie i katolicyzmie, chce państwa chroniącego pracowników i bezrobotnych.

    W drugiej turze wyborów prezydenckich zmierzą się kandydaci tych samych partii - przypomina gazeta.

    "Cokolwiek się stanie, Polska będzie miała centroprawicowego prezydenta i premiera. Ale jest tak podzielona pomiędzy dwie sprzeczne wizje prawicy, że być może sama przygotowała sobie przepis na paraliż" - ocenia "Times".

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / "Times": Polsce grozi stagnacja