TK: Ograniczenie odwołań od decyzji UOKiK niezgodne z Konstytucją

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 31-01-2005, 17:57

Przepisy, które ograniczają możliwość odwołania się do sądu od kary nałożonej przez prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), są niezgodne z Konstytucją - uznał w poniedziałek Trybunał Konstytucyjny.

Przepisy, które ograniczają możliwość odwołania się do sądu od kary nałożonej przez prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), są niezgodne z Konstytucją - uznał w poniedziałek Trybunał Konstytucyjny.

Chodzi o przepisy kodeksu postępowania cywilnego, który stanowi, że przedsiębiorstwa ukarane za naruszanie zasad konkurencji mogą odwołać się od decyzji prezesa UOKiK do Sądu Antymonopolowego. Natomiast od wyroku Sądu Antymonopolowego nie przysługuje zażalenie, nawet jeśli kończy on postępowanie w danej sprawie.

Trybunał uznał, że kodeks postępowania cywilnego zawęża możliwość odwołania od decyzji prezesa UOKiK. Ogranicza tym samym konstytucyjne prawo do sądu, do dwuinstancyjności orzekania oraz do rzetelnego i merytorycznego rozpatrzenia sprawy.

Sędziowie orzekli, że ogranicza to również możliwość sądowej kontroli nad merytorycznymi decyzjami prezesa UOKiK.

Trybunał rozpatrzył w poniedziałek skargę konstytucyjną spółki Przedsiębiorstwa Usług Morskich "Gdańsk-Pilot". Chodzi o sytuację, w której prezes Urzędu nałożył na skarżącego karę pieniężną za niewykonanie jego wcześniejszej decyzji merytorycznej.

Spółka odwołała się do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Antymonopolowego. Kiedy sąd odrzucił odwołanie, nie mogła złożyć zażalenia od tej decyzji, gdyż od decyzji Sądu Antymonopolowego nie przysługuje zażalenie. W rezultacie odwołanie Przedsiębiorstwa Usług Morskich "Gdańsk-Pilot" nie doczekało się merytorycznego rozstrzygnięcia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane