TK: Przepisy o potrąceniach z wierzytelności zgodne z konstytucją

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 09-01-2006, 19:07

Trybunał Konstytucyjny orzekł w poniedziałek, że przepisy kodeksu postępowania cywilnego dotyczące prawa do sądu w sytuacji dokonania potrącenia z wierzytelności są zgodne z konstytucją.

Trybunał Konstytucyjny orzekł w poniedziałek, że przepisy kodeksu postępowania cywilnego dotyczące prawa do sądu w sytuacji dokonania potrącenia z wierzytelności są zgodne z konstytucją.

Trybunał rozpoznał połączone skargi konstytucyjne Polskiej Telefonii Cyfrowej (PTC) oraz Marka J. dotyczące pozbawienia prawa do sądu w sytuacji, kiedy dokonano potrącenia z wierzytelności.

Jak wskazuje Polska Telefonia Cyfrowa, sądy prowadzące postępowanie nakazowe nie badały, czy wierzytelność, która została zgłoszona do potrącenia przed wszczęciem postępowania, rzeczywiście istnieje. Zdaniem PTC, w ten sposób zostało naruszone m.in. prawo do rzetelnej i sprawiedliwej procedury sądowej.

PTC skierowała skargę do Trybunału po tym, jak sąd apelacyjny oddalił jej apelację od wyroku sądu okręgowego, na podstawie którego utrzymany został w mocy nakaz zapłaty przez PTC określonej kwoty. Następnie Sąd Najwyższy oddalił kasację - uzasadnił, że oparcie zarzutu potrącenia nie jest dopuszczalne, gdy oświadczenie o potrąceniu złożone zostało przed doręczeniem odpisu nakazu zapłaty.

Z kolei Marek J. poskarżył się do TK, kiedy sąd okręgowy oddalił jego apelację od wyroku sądu rejonowego. Marek J. dowodzi, że potrącił wierzytelność zgodnie z prawem - jednak zostało to uznane za bezskuteczne, ponieważ kontrahent (czyli PTC) skierował sprawę do sądu; sprawa została rozpoznana w trybie przepisu kodeksu postępowania cywilnego (chodzi o art. 493), który właśnie zakwestionował Marek J.

Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że zaskarżony przepis należy uznać za zgodny z konstytucją. Odczytując wyrok, prezes TK prof. Marek Safjan powiedział, że przyjęte rozwiązania prawne zwiększają efektywność postępowania sądowego.

Safjan wyjaśnił, że nieuwzględnienie zarzutu potrącenia nie zamyka pozwanemu drogi dochodzenia własnej wierzytelności w innym procesie.

Jak wyjaśnił prezes TK, ustawodawca słusznie uznał, że skoro powód udokumentował swoje roszczenie w sposób określony przepisami, to pozwany, broniąc się zarzutem potrącenia musi również udowodnić swoje wzajemne wierzytelności w sposób przewidziany tymi sami przepisami. W przeciwnym razie doszłoby do jawnej dysproporcji w traktowaniu stron.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane