TK: Przydatność odpowiedzi na pytania podatnika nie może być przedmiotem postępowania przed NSA

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 26-04-2005, 18:54

Organa podatkowe są i były zobowiązane do jasnych i zrozumiałych odpowiedzi na pytania podatników. Niemniej stopień przydatności tych odpowiedzi dla zainteresowanych nie mógł być przedmiotem postępowania przed Naczelnym Sądem Administracyjnym - uznał we wtorek Trybunał Konstytucyjny (TK).

Organa podatkowe są i były zobowiązane do jasnych i zrozumiałych odpowiedzi na pytania podatników. Niemniej stopień przydatności tych odpowiedzi dla zainteresowanych nie mógł być przedmiotem postępowania przed Naczelnym Sądem Administracyjnym - uznał we wtorek Trybunał Konstytucyjny (TK).

    TK rozpatrywał skargę konstytucyjną Leszka S. w sprawie dotyczącej niemożności uzyskania przez niego urzędowej interpretacji prawa podatkowego.

    Przez 6 lat Leszek S. chciał uzyskać od organów skarbowych informacje dotyczące obowiązku płacenia przez niego podatku VAT w związku z wynajmowaniem przez niego willi ambasadorowi Holandii.

    Jego zdaniem informacje, jakie otrzymywał od organów podatkowych, były niejednoznaczne i niejasne; instytucje, do których się zwracał, unikały również odniesienia się do zajmowanego przez niego stanowiska w sprawie VAT-u.

    Naczelny Sąd Administracyjny, do którego zwrócił się Leszek S., oddalił jego skargę twierdząc, że nie może zajmować się merytoryczną oceną odpowiedzi organów skarbowych. 

    Stanowisko to podzielił Trybunał Konstytucyjny podkreślając, iż trudno sobie wyobrazić, że efektywność informacji podatkowej i stopień jej pożyteczności dla podatnika oceniać będzie NSA.

    Zdaniem TK, oznaczałoby to, że Sąd wypowiadałby się o zakresie stosowania prawa podatkowego w konkretnej sprawie przed wydaniem ostatecznej decyzji administracyjnej, która potem mogłaby podlegać kontroli.

    Sądowa kontrola, według TK, powinna dotyczyć ustalenia, czy organ podatkowy terminowo i wyczerpująco wywiązał się z ustawowego obowiązku udzielenia informacji. Trybunał uznał zgodność z konstytucją zapisów ustawy o Naczelnym Sądzie Administracyjnym z 1995 r. - stąd stwierdzenie TK, że organy podatkowe są i były zobowiązane do udzielania jasnych odpowiedzi na pytania podatników; podkreślił, że zapisy mają już charakter historyczny, bo ustawa o NSA została zmieniona w 2002 r. Choć przepisy są nieaktualne, mogą mieć znaczenie dla konkretnej decyzji skarżącego.

    Wyrok jest prawomocny i ostateczny.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu