Czytasz dzięki

TK: Ustawa dotycząca ferm trzody chlewnej niezgodna z konstytucją

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 22-09-2005, 16:11

Trybunał Konstytucyjny orzekł w czwartek, że ustawa o nawozach i nawożeniu z 21 stycznia 2005 r. jest niezgodna z konstytucją ze względu na zbyt krótki czas na wejście w życie ustawy. Według TK daje ona właścicielom wielkoprzemysłowych ferm trzody chlewnej za mało czasu na wprowadzenie szczelnie zakrytych zbiorników na nawozy.

Trybunał Konstytucyjny orzekł w czwartek, że ustawa o nawozach i nawożeniu z 21 stycznia 2005 r. jest niezgodna z konstytucją ze względu na zbyt krótki czas na wejście w życie ustawy. Według TK daje ona właścicielom wielkoprzemysłowych ferm trzody chlewnej za mało czasu na wprowadzenie szczelnie zakrytych zbiorników na nawozy.

Trybunał zakwestionował też przepis, według którego wojewódzki inspektor ochrony środowiska obligatoryjnie wydawałby decyzję o zamknięciu fermy, jeśli byłaby ona prowadzona niezgodnie z tzw. planem nawożenia. Według Trybunału, inspektor powinien mieć większą elastyczność działania w zależności od stopnia naruszenia tego planu.

Trybunał nie kwestionuje natomiast przepisów merytorycznych zawierających wymóg przechowywania nawozów w odpowiednio szczelnych zbiornikach. Prezes Trybunału Marek Safjan zaznaczył, że już obecnie obowiązujące przepisy pozwalają na respektowanie norm ochrony środowiska, ale nie są odpowiednio egzekwowane.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane