TK: Wykluczenie opłat za energię i gaz przy dodatkach mieszkaniowych zgodne z konstytucją

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 01-02-2005, 17:41

Trybunał Konstytucyjny orzekł we wtorek, że nieuwzględnianie opłat za energię elektryczną i gaz przy wyznaczaniu wysokości dodatków mieszkaniowych jest zgodne z konstytucją.

Trybunał Konstytucyjny orzekł we wtorek, że nieuwzględnianie opłat za energię elektryczną i gaz przy wyznaczaniu wysokości dodatków mieszkaniowych jest zgodne z konstytucją.

    "Opłaty za energię elektryczną i gaz nie są związane z eksploatacją lokalu lub domku jednorodzinnego, a tylko takie opłaty bierze się pod uwagę przy obliczaniu dodatku" - uzasadnił orzeczenie sędzia Marek Mazurkiewicz.

    Niezgodne natomiast z konstytucją jest - według TK - nieuwzględnianie opłat za ubezpieczenie lokalu, podatku od nieruchomości oraz opłat za wieczyste użytkowanie gruntów ponoszonych przez właścicieli lokali spółdzielczych. Według TK, są to opłaty eksploatacyjne, ponoszone wspólnie przez mieszkańców budynku.

    Sędziowie Trybunału wydając orzeczenie, podkreślili, że dotyczy ono tylko spraw rozpoczętych przed 23 października 2004, które jeszcze nie zostały zakończone. W październiku ub.r. weszła w życie nowelizacja ustawy o dodatkach mieszkaniowych, która istotnie zmieniła stan prawny.

    Wniosek do TK w sprawie dodatków mieszkaniowych złożył Rzecznik Praw Obywatelskich.

    Dodatek mieszkaniowy to forma pomocy państwa dla osób, które nie są w stanie pokryć kosztów związanych z utrzymaniem mieszkania. Dodatek jest wypłacany przez gminy. Przy wyznaczaniu jego wysokości uwzględnia się różnicę między całością wydatków na lokal, które musi ponieść dana osoba, a kwotą, którą jest w stanie sama zapłacić.

    Ustawa o dodatkach mieszkaniowych precyzuje, że przy wyliczeniu dodatku mieszkaniowego pod uwagę bierze się czynsz, opłaty za świadczenia związane z eksploatacją lokalu mieszkalnego, opłaty eksploatacyjne w spółdzielni mieszkaniowej, zaliczki płacone przez właścicieli lokali mieszkalnych i świadczenia związane z eksploatacją domu jednorodzinnego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / TK: Wykluczenie opłat za energię i gaz przy dodatkach mieszkaniowych zgodne z konstytucją