TK: wywiad dostał zbyt wiele swobody

Joanna Barańska
opublikowano: 21-06-2005, 00:00

Wywiad skarbowy ma zbyt szerokie kompetencje — stwierdził Trybunał Konstytucyjny. Kwestionowane uprawnienia wywiadu wygasną za rok.

Kompetencje wywiadu skarbowego poszerzyła ustawa o wojewódzkich kolegiach skarbowych (WKS) z 2003 r. Zgodnie z nią, kontrola skarbowa może niemal dowolnie uzyskiwać, gromadzić i wykorzystywać informacje o osobach, rejestrować zdarzenia zachodzące w miejscach publicznych, podsłuchiwać, rejestrować próby wykonywania połączeń, a zdobyte w ten sposób materiały przechowywać nawet wtedy, gdy już przestały być potrzebne.

Ustawę o WKS zaskarżyła do Trybunału Konstytucyjnego grupa posłów PiS i LPR. Ich zdaniem, dzięki niej wywiad może w sposób tajny i niekontrolowany zbierać wszelkie informacje o wszystkich, co narusza konstytucyjną zasadę ochrony prywatności.

TK zgodził się tutaj z posłami, choć odroczył utratę mocy spornych przepisów do 30 czerwca 2006 r.

— Ustawodawca ma obowiązek nadawania organom kontroli uprawnień pomocnych w zwalczaniu szarej strefy, ale mają być one zgodne z konstytucją — uzasadniał wyrok sędzia Marian Zdyb.

Według TK uzyskiwanie informacji o osobach może nastąpić w szczególnych okolicznościach i z zachowaniem szczególnych warunków, a tych nie określono. Decyzję o rozpoczęciu działań operacyjnych pozostawiono w gestii pracowników kontroli, nie wymagając do tego koniecznie, jak w przypadku działań innych służb, zezwolenia sądu.

— Wobec takiego wyroku TK i w świetle wycofania decyzji ministra finansów podwyższającej akcyzę na olej opałowy mafia i wszyscy przestępcy będą mieli bardzo szerokie pole do popisu — skomentował poseł Marek Wikiński (SLD), broniący ustawy w imieniu Sejmu.

TK nie zakwestionował ustanowienia samych WKS. Mają to być organy koordynujące działania fiskusa, służby celnej i kontroli skarbowej. Nie wiadomo jednak nawet, czy są to organy administracji państwowej, co rodziłoby określone konsekwencje, np. zaskarżalność ich decyzji do sądów administracyjnych. TK uznał, że wątpliwości co do potrzeby utworzenia WKS nie przesądzają jeszcze o ich niekonstytucyjności. Pozwolił również na tworzenie specjalnych urędów skarbowych dla firm o obrotach powyżej 5 mln EUR rocznie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Joanna Barańska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / TK: wywiad dostał zbyt wiele swobody