Tłok u pośredników

GN
opublikowano: 15-04-2008, 00:00

Finamo — pod taką nazwą fundusz private equity Hexagon i menedżerowie, którzy uruchomili Polbank, budują sieć doradców finansowych

Firmy miały się łączyć, a przybywa nowych

Finamo — pod taką nazwą fundusz private equity Hexagon i menedżerowie, którzy uruchomili Polbank, budują sieć doradców finansowych

Kolejna firma włącza się do wyścigu doradców dla szukających kredytu czy produktów inwestycyjnych. Dziś premierę ma Finamo, który promuje się przy okazji jako „największa inwestycja private equity na rynku usług doradztwa finansowego w Polsce w 2008 r.” Nam udało się dotrzeć do szczegółów projektu przed oficjalną prezentacją. Inwestorem jest Hexagon, firma która ma TFI i fundusz private equity. Według naszych informacji ma do wydania około 100 mln zł i na razie nie będzie przejmować konkurentów, lecz budować sieć samodzielnie. Na czele spółki stoi grupa menedżerów, którzy odpowiadali za wprowadzenie do Polski greckiego banku EFG Eurobank, znanego jako Polbank. Prezesem jest Waldemar Mierzejewski, były zastępca dyrektora generalnego Polbanku, wiceprezesami Piotr Białkowski, dyrektor sieci oddziałów i Radosław Sałata, dyrektor ds. sieci partnerskich w Polbanku. Zarząd uzupełnia Tomasz Fedyna, przez lata dyrektor w Citibank Handlowy.

Pytanie czy na rynku, na którym działają już: Open Finance, Expander, Xelion, AZ Finanse, Goldenegg, AZ Finance, Money Expert, Gold Finance, emFinance, Notus czy Fiolet, nie robi się za ciasno.

— Patrząc na poziom kredytów i lokat można ocenić, że rynek jest we wczesnej fazie rozwoju i firmy zajmujące się doradztwem finansowym mają możliwości wzrostu. Na pewno jest miejsce dla kolejnych graczy. By osiągnąć sukces, trzeba znaleźć swoją niszę i potrafić się wyróżnić. Jednocześnie z powstawaniem firm będzie następować konsolidacja, bo tylko efekt skali gwarantuje sukces — mówi Wojciech Wężyk, rzecznik Goldenegg.

— Skończył się boom kredytowy i załamała sprzedaż funduszy, więc spodziewałbym się konsolidacji niż wejścia na rynek — mówi Michał Macierzyński, analityk bankier. pl

W 2007 r. na sprzedaż trafiły Expander, AZ Finanse i Notus. Pierwsza z firm trafiła do portfela funduszu Innova Capital, druga wejdzie na GPW.

— Rozważaliśmy przejęcie innych firm, ale jakość ich pracy często pozostawiała wiele do życzenia. Wśród dużych graczy konsolidacji nie przewiduję — mówi Małgorzat Zbierada, prezes Expandera.

Finamo chce się oprzeć na kredytach. Przy takiej strategii łatwiej o zyski, co pokazuje Xelion. Skupił się na inwestycjach i mimo że wielkością dorównuje Open Finance i Expanderowi to gorsze wyniki. W 2007 r. Open Finance zarobił 28,7 mln zł netto, AZ Finanse — 1,3 mln zł, a Xelion miał 13 mln zł straty. Pozostałe firmy nie ujawniają wyniku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GN

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Tłok u pośredników