Tłum posiadaczy pozycji długich na rynku ropy naftowej

  • Materiał zewnętrzny
opublikowano: 12-10-2021, 10:32

Notowania ropy naftowej dzisiaj rano wyhamowały zwyżkę, ale nadal utrzymują się przy tegorocznych maksimach. Cena amerykańskiej ropy naftowej WTI przekracza 80 USD za baryłkę, zaś notowania ropy Brent oscylują w okolicach 84 USD za baryłkę. Oznacza to, że notowania ropy WTI pozostają na najwyższych poziomach od 2014 roku, a ceny ropy Brent znajdują się najwyżej od 2018 roku.

Fundamentalnie, zwyżkę cen ropy naftowej nadal wspiera ożywienie popytu na paliwa, związane z otwieraniem się niektórych gospodarek po lockdownach (zwłaszcza w Azji), jak również dynamiczna zwyżka cen pozostałych surowców energetycznych oraz obawy o ich zapasy w obliczu zbliżającej się zimy. Nie pomógł także fakt, że OPEC+ zdecydował się na utrzymanie stopniowego (a według niektórych innych państw – zbyt wolnego) tempa wzrostu produkcji ropy naftowej do końca bieżącego roku.

To wszystko sprawia, że wielu inwestorów tłumnie zaczęło zawierać pozycje długie na rynku ropy naftowej – a wśród nich pojawiło się wiele funduszy. Obecnie wielkość pozycji długich netto funduszy na sześciu głównych kontraktach opartych o ropę naftową i paliwa w USA wynosi już 871 mln baryłek (więc jest jedną z najwyższych obserwowanych od 2013 roku), a liczba krótkich pozycji funduszy znajduje się na poziomie 151 mln baryłek, czyli najniżej od 124 tygodni.

Zwiększanie długich pozycji spekulacyjnych przez inwestorów instytucjonalnych było siłą napędową wzrostów cen ropy naftowej w ostatnich tygodniach – ale budzi także ryzyko nagłego i dynamicznego odwrócenia się trendu w przypadku rozpoczęcia realizacji zysków przez fundusze.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ

Polecane