Tłumaczą wina na chiński

DI
opublikowano: 14-09-2011, 00:00

Złoty Dzwon zamiast Angelusa i Smocza Łódź w miejsce Chateau Beychevelle. Dom aukcyjny Christie’s przekłada nazwy francuskich win na chiński.

Złoty Dzwon zamiast Angelusa i Smocza Łódź w miejsce Chateau Beychevelle. Dom aukcyjny Christie’s przekłada nazwy francuskich win na chiński.

Chiny to jeden z największych zagranicznych odbiorców win z regionu Bordeaux. Ich zainteresowanie jest jednym z powodów systematycznego wzrostu cen najlepszych francuskich trunków, a cieszy osoby, które w nie inwestują. W Polsce są już prawie dwa tysiące inwestorów, którzy ulokowali w ten sposób około 100 mln zł.

W związku z powiększaniem się rynku wina w Chinach, dom aukcyjny Christie’s postanowił uregulować nazewnictwo trunków w swoich katalogach. Zamierza tworzyć nazwy w porozumieniu z winnicami oraz uwzględniać różniece kulturowe, które mogą występować nawet między poszczególnymi regionami Chin. Problemy mogą mieć również podłoże prawne, ponieważ niektóre nazwy są już zastrzeżone.

Nowe nazwy często mają niewiele wspólnego ze swoimi francuskimi pierwowzorami. Chateau Beychevelle znane jest w państwie środka jako Smocza Łódź. Skąd się wziął ten pomysł? Na etykiecie tego trunku umieszczona jest łódź wikingów, na dziobie której znajduje się głowa smoka. Postaci smoka zawsze towarzyszyły w Chinach pozytywne skojarzenia i od wieków jest symbolem mocy i szczęścia. Ponadto wielu Chińczyków określa siebie jako potomków smoka, a wyścigi łodzi ze smoczymi głowami są nieodzownym elementem obchodów chińskiego Nowego Roku. Smok był też oficjalnym znakiem państwa za panowania ostatniej królewskiej dynastii.

Podobnie przedstawia się sprawa z Chateu Angelus, który w Chinach nazywany jest Złotym Dzwonem, ze względu na wizerunek na etykietce. Potoczna nazwa Chateau Puy Lacoste w Chinach jest mniej fortunna. Nazywa się je Winem Krokodyla, a zwierzę to w przeciwieństwie do smoków nie cieszy się powszechnym poważaniem. Lepszą od niego reputacją cieszą się świnia i szczur, które są chińskimi znakami zodiaku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy