Tłuste lata dla łowców głów

Katarzyna Łasica
opublikowano: 04-05-2006, 00:00

Z ożywieniem światowej gospodarki nadeszły dobre czasy dla head-hunterów. Także tych w Polsce.

Ubiegły rok okazał się wyjątkowo owocny dla tzw. łowców głów (head-hunterów), którzy zajmują się wyszukiwaniem wykwalifikowanych osób na wysokie stanowiska menedżerskie. Wzrost gospodarczy, postępujące procesy globalizacyjne oraz postęp technologiczny przyczyniły się do wzrostu branży w ciągu drugiego roku z rzędu.

Gdyby nie surowce

Branżowy raport firmy Executive Recruiter News (ERN) wykazał, że 20 największych na świecie firm headhunterskich odnotowało w 2005 r. 16-procentowy wzrost przychodów. Gdzie dynamika jest największa? Ano w naszym regionie Europy oraz w Azji. W USA, gdzie rynek jest najlepiej rozwinięty, przychody 40 największych firm headhunterskich wzrosły w ubiegłym roku o 20 proc. Przychody Spencer Stuart, lidera na amerykańskim rynku, wyniosły w 2005 r. 436 mln USD. Największy, bo aż 66-procentowy wzrost przychodów zanotowała firma Christian & Timbers.

Te wyniki mogłyby być lepsze, jednak pierwsza połowa roku była wyjątkowo słaba. Rekordowo drogie ropa naftowa i gaz ziemny oraz wzrost cen materiałów wykorzystywanych do produkcji przyczyniły się do spowolnienia światowej gospodarki. Gorsze wyniki head-hunterów w zachodniej części Europy spowodowały, że firmy postanowiły zintensyfikować działalność w krajach wschodnioeuropejskich oraz w rejonie Azji i Pacyfiku. Sytuacja na polskim rynku jest obiecująca.

Tak jak na świecie

— W naszej ocenie rynek w Polsce w ostatnich latach rozwija się bardzo dobrze. Rozwój branży wiąże się z rosnącymi inwestycjami zagranicznymi w przemyśle. Rośnie też liczba podmiotów gospodarczych korzystających z takich usług. Coraz częściej są to firmy rodzinne. Nie ma co prawda oficjalnych danych na temat tempa rozwoju branży w kraju, jednak sądzimy, że jest to jakieś 16 do 20 proc. — mówi Andrzej Maciejewski, szef polskiego oddziału Spencer Stuart.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Łasica

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy