Tłuste lata nie trwają wiecznie

Bartosz Krzyżaniak
opublikowano: 05-01-2007, 00:00

Ten rok będzie dla firm i gospodarki tylko nieco gorszy od poprzedniego, ale następne lata mogą przynieść spadek dynamiki PKB do 1 proc.

Eksperci Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan (PKPP) przewidują, że w 2007 r. tempo wzrostu gospodarczego osłabnie z około 5,5 proc. w 2006 r. do 4,8 proc. Jak tłumaczy Stanisław Kubielas, ekspert PKPP, będzie to wynikiem niższej dynamiki konsumpcji i pogorszenia parametrów makroekonomicznych (wzrostu deficytu — budżetowego i na rachunku obrotów bieżących, długu publicznego oraz wyższej inflacji i wolniejszego spadku bezrobocia niż w 2006 r.).

Zdaniem ekspertów PKPP, erozji fundamentów makro towarzyszyć będzie osłabienie koniunktury globalnej gospodarki, zwłaszcza Niemiec.

Bardziej optymistyczne prognozy, jednak dotyczące najbliższych kwartałów, ma prof. Leszek Zienkowski z Polskiej Akademii Nauk. Jego zdaniem, co najmniej do połowy 2008 r. gospodarka rozwijać się będzie w ponad 5-procen- towym tempie. Potem jednak, ze względu na cykl koniunkturalny, a także brak reform, gospodarka ostro zahamuje.

— Bez szeroko zakrojonej reformy finansów publicznych i poprawy otoczenia biznesowego grozi nam spowolnienie do 1 proc. PKB. Rządzący są upojeni bardzo dobrymi bieżącymi wynikami gospodarki, jednak nie znają lub lekceważą przypowieść o siedmiu tłustych i siedmiu chudych latach — przestrzega Leszek Zienkowski.

Zdaniem dr Małgorzaty Krzysztoszek z PKPP, realizacja tego czarnego scenariusza byłaby opłakana w skutkach.

— Dla firm oznaczałaby problemy z płynnością, a w konsekwencji liczne bankructwa. Wzrosłoby bezrobocie, pojawiłyby się poważne problemy z realizacją wpływów budżetowych, co zapewne odbiłoby się na kieszeniach Polaków wzrostem obciążeń podatkowych. Ze względu na wzrost ryzyka związanego z osłabieniem koniunktury wzrosłyby koszty kredytów, a kłopoty budżetowe mogłyby źle odbić się na absorpcji funduszy strukturalnych — uważa ekspert PKPP.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartosz Krzyżaniak

Polecane