TMK nie zamierza zrezygnować

Katarzyna Jaźwińska
opublikowano: 26-06-2006, 00:00

Zaostrza się walka o Walcownię Rur Jedność. Jej finał może rozegrać się w... sądzie.

Rosyjska firma TMK Global, potencjalny inwestor dla Walcowni Rur Jedność (WRJ), stara się przekonać resort skarbu, że jest odpowiednim inwestorem dla spółki. Na wniosek przedstawicieli koncernu w piątek odbyło się więc spotkanie z kierownictwem Ministerstwa Skarbu Państwa. Jakie są efekty rozmów, tego nie wiadomo.

Do walki o WRJ włączyli się bowiem Roman Karkosik i spółka z jego grupy — giełdowa Alchemia. Polski biznesmen namawia resort skarbu do budowy narodowego koncernu rurowego. Tymczasem Rosjanie domagają się realizowania tzw. umowy podstawowej. Określa ona zasady ich wejścia do WRJ i WRJ Serwis, na której gruntach znajduje się budowana walcownia. Umowa została podpisana przez firmę Sinara Handel (z grupy TMK) oraz wierzycieli WRJ, czyli ING Bank Śląski i Stalexport oraz państwowe Towarzystwo Finansowe Silesia. Przedstawiciele rosyjskiego inwestora zarzucają Alchemii ujawnienie treści dokumentu i myślą o zawiadomieniu prokuratury.

Kategoryczne żądania

Raiffeisen Investment Polska, finansowy reprezentant rosyjskiego koncernu, napisał w tej sprawie list do Wojciecha Jasińskiego, ministra skarbu.

„Zgodnie z art. 24 umowy podstawowej strony tej umowy zobowiązały się do zachowania poufności (...). Tymczasem przedstawiciele firmy Alchemia, która to spółka nie uczestniczyła w przetargu na zakup aktywów lub udziałów WRJ i WRJS, (...) publicznie ujawniają informacje dotyczące transakcji (...). Ujawniane przez Alchemię informacje jednoznacznie wskazują na to, że zostały im przekazane dane o najważniejszych elementach transakcji lub wręcz sama umowa podstawowa” — napisała Marzena Bielecka, prezes Raiffeisen Investment Polska.

— Nie ujawniałam żadnych poufnych informacji z umowy Sinary dotyczących Walcowni Rur Jedność. Być może moje wypowiedzi, które nie były autoryzowane, zostały niefortunnie sformułowane — mówi Karina Wściubiak, prezes Alchemii.

„Inwestor podejmie wszelkie kroki przewidziane prawem przeciwko podmiotom naruszającym jego prawa lub usiłującym wyrządzić mu szkodę poprzez doprowadzenie do niewykonania umowy podstawowej (...) rozważamy, czy nie wystąpiły przesłanki do poinformowania prokuratury o popełnieniu przestępstwa” — napisała Marzena Bielecka.

Doniesienie do prokuratury miałoby dotyczyć zbadania przecieku informacji z umowy.

Kluczem jest Serwis

Co na to resort skarbu?

— Ministerstwo nie jest stroną tej umowy — mówi Agnieszka Dłuska z biura prasowego resortu.

Ministerstwo ma jednak sporo do powiedzenia jako walne Silesii. Zgodnie z postanowieniem umowy podstawowej, towarzystwo ma objąć udziały z podwyższenia kapitału WRJ Serwis. Zgodę musi jednak wydać walne, dlatego zwróciło się ono do ministerstwa o jego zwołanie. Przejęcie pełnej kontroli nad WRJ Serwis jest ważne, właśnie dlatego że na gruntach tej spółki jest budowana walcownia. Jeśli resort powie tak, otworzy drogę Rosjanom. Jeśli nie, rosną szanse Romana Karkosika.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Jaźwińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / TMK nie zamierza zrezygnować