TMS Brokers: Sentyment do złotówki coraz lepszy

Andrzej Gondek, DM TMS Brokers
opublikowano: 21-02-2008, 17:36

Agencja ratingowa S&P podwyższyła dzisiaj perspektywę oceny wiarygodności Polski, uzależniając jednocześnie podniesienie ratingu od realizacji reform strukturalnych ograniczających deficyt i zadłużenie oraz od przyspieszenia procesu prywatyzacji.

 Agencja podniosła perspektywę ratingu naszego kraju w walucie zagranicznej ze stabilnej do pozytywnej do poziomu „A-”. Reakcją na te informacje był spadek rentowności 5 letnich obligacji do 6,1% i 10 letnich do 5,93%. Zyskał też złoty umacniając się w relacji do euro i dolara o 0,2%. Kurs EUR/PLN znajduje się obecnie na poziomie 3,5680 a USD/PLN na 2,4350, zbliżając się tym samym do tegorocznych dołków odpowiednio na poziomach 3,5550 i 2,4000. Na wartość naszej waluty nie wpłynęła publikacja z ostatniego posiedzenia RPP. Sprawozdanie pokazało pewną ostrożność Rady co do dalszego zacieśniania polityki pieniężnej. Zgodnie z nim podwyżki powinny być stopniowe i wyważone ze względu na niepewność wpływu takich działań na kurs złotego. Rada poinformowała, że w styczniu nie brano pod uwagę ewentualnej podwyżki o 0,50 % . Komisja Europejska obniżyła prognozę tempa wzrostu PKB Polski w 2008 r. do 5,3%  (5,6% wcześniej) ostrzegając jednocześnie o przyspieszeniu inflacji do poziomu 3,8%. Znacząco  obniżone zostały prognozy  tempa wzrostu PKB strefy euro z 2,7% szacowanych jeszcze w listopadzie do 1,8% obecnie. Pomimo fatalnego odczytu indeksu Fed z Filadelfii, potwierdzającego spowolnienie gospodarki USA , kurs EUR/USD wciąż utrzymuje się poniżej kluczowego oporu 1,4760. Z kolei zaskakująco dobre dane o poziomie sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii ( wcześniej mocno rozczarowujące) umocniły funta. Waluta brytyjska   zyskał do dolara wyznaczając dzisiejsze maksima na 1,9595. Silną barierą dla dalszych wzrostów  tej pary może okazać się rejon 1,9680- 1,9700, wyznaczony górnym ograniczeniem 3,5 miesięcznego kanału spadkowego. Z technicznego punktu widzenia wciąż bardziej prawdopodobne są spadki do średniookresowego celu 1,9200.

Sporządził:
Andrzej Gondek
Departament Doradztwa i Analiz
DM TMS Brokers SA

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Andrzej Gondek, DM TMS Brokers

Polecane