TMS: Dolar mocniejszy przed danymi o inflacji

TMS
14-12-2006, 16:37

Dalsze umocnienie dolara w relacji do wspólnej waluty zawdzięczaliśmy dzisiaj kolejnej porcji lepszych od oczekiwań danych z amerykańskiego rynku pracy.

Dalsze umocnienie dolara w relacji do wspólnej waluty zawdzięczaliśmy dzisiaj kolejnej porcji lepszych od oczekiwań danych z amerykańskiego rynku pracy.

Jest to już kolejna po danych o bilansie handlowym i sprzedaży detalicznej lepsza figura z USA, sprzyjająca odrabianiu strat przez dolara. Cotygodniowe bezrobocie spadło za oceanem do 304 tys. (oczekiwane 320 tys.), wskazując na poprawę na tamtejszym rynku pracy. Negatywne skutki spowolnienia na tamtejszym rynku nieruchomości w ograniczony sposób wpływają na obraz całej gospodarki, w której pozostałe branże rozwijają się na tyle prężnie, żeby zniwelować skutki osłabienia koniunktury na rynku nieruchomości. W większym stopniu na umocnienie dolara wpłynęła jednak informacja o wzroście rzędu 0,2% (oczekiwane 0,0%) cen importu USA w XI, gdyż może być to zwiastunem większej presji inflacyjnej. Rynek jest obecnie bardzo wyczulony na tego typu publikacje, gdyż już jutro zostanie podany odczyt amerykańskiego wskaźnika inflacji CPI w XI. Obecne zachowanie rynku wskazuje na dość silną spekulację skierowaną na wyższy odczyt inflacji. Jej faktyczny odczyt na wyższym od spodziewanego poziomu 2,7% co mogłoby się przełożyć na wyraźne umocnienie amerykańskiej waluty, gdyż odsuwałoby to w czasie ewentualne obniżki kosztu pieniądza w USA. O godz. 16.00 euro wyceniane było na 1,3175 dolara amerykańskiego.

Ze względu na umocnienie dolara na rynku światowym, kurs USD/PLN zwyżkował dzisiaj osiągając o godz. 16.15 poziom 2,8650, jednak ruch ten był ograniczony za sprawą umocnienia się złotego w relacji do euro. W dniu dzisiejszym nastąpiła udana próba ataku na poziom EUR/PLN 3,79, a umocnienie złotego w relacji do euro osiągnęło o godz. 16.20 poziom 3,7750. Przełamanie ważnego wsparcia i utrzymanie się notowań na nowych minimach może sugerować, że ruch będzie kontynuowany, a poziomem docelowym będzie 3,75. Dzisiaj opublikowane zostały również dane dotyczące inflacji, która wzrosła w XI do 1,4%, czyli nieco mniej od oczekiwań rynku rzędu 1,5%. Nie zmienia to w znaczący sposób oczekiwań rynku, co do kolejnych ruchów RPP, jednak zacieśnienie polityki pieniężnej może nastąpić dopiero na początku II kwartału 2007. Obecnie w RPP przewagę mają zwolennicy łagodniejszej polityki monetarnej, a prawdopodobnie dołączy do nich Jan Sulmicki, który został wczoraj nominowany przez prezydenta do objęcia fotela prezesa NBP.

Wojciech Maciak

DM TMS Brokers S.A.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: TMS

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / TMS: Dolar mocniejszy przed danymi o inflacji