TMS: Dolar nieco silniejszy, rynek czeka na dane z USA i Polski

TMS
opublikowano: 02-01-2008, 09:52

Ostatnia sesja minionego roku nie zawiodła oczekiwań analityków. Przy małych obrotach złoty umacniał się wobec euro i  dolara. Dopiero wieczorne spadki kursu EUR/USD przyniosły w efekcie wzrost notowań USD/PLN. Dzienny zakres wahań kursu USD/PLN kształtował się w przedziale 2,4350-2,4750. Kurs EUR/PLN konsolidował natomiast w przedziale 3,58-3,60.

Wydaje się, że początek nowego roku nie przyniesie zmiany tendencji na rynku złotego. Wartość naszej waluty, za sprawą oczekiwań na podwyżkę stóp proc. powinna wzrastać. Jeśli trend wzrostowy notowań EUR/USD nasili się, to zapewne kurs USD/PLN zanotuje nowe historyczne minima.
Podwyżka stóp proc, która w tym miesiącu wydaje się pewna, będzie oznaczała, że cykl zaostrzania polityki monetarnej nie jest jeszcze w fazie końcowej i przez najbliższe 6 miesięcy, stopy proc. w Polsce mogą być podwyższane, po 25 pkt. bazowych, co dwa miesiące. Dla bieżących tendencji na rynku złotego ważne będą dzisiejsze wyniki aukcji obligacji. Jeśli okaże się, że popyt na nasze papiery skarbowe przekroczył podaż 2-3 krotnie, to będzie to dobrym prognostykiem dla złotego na najbliższe tygodnie. W średniej perspektywie jednak spadek cen obligacji może przybrać na sile, co oznacza osłabienie złotego. Jak wynika z ostatnich danych inwestorzy zagraniczni zmniejszyli w listopadzie swoje zaangażowanie na rynku obligacji skarbowych. Na koniec listopada 2007 r. zainwestowali w polskie papiery skarbowe środki o wartości 74,8 mld zł wobec 76,2 mld zł na koniec października 2007 r.

Jak często się zdarza ostatnia sesja minionego roku przyniosła spore zmiany na rynku międzynarodowym. Na koniec dnia, głownie z powodu niskiej płynności i małej aktywności uczestników doszło do znacznej aprecjacji dolara. Kurs EUR/USD zniżkował do poziomu 1,4570. Spadki zanotowała również para EUR/JPY, której notowania zniżkowały do tygodniowego minimum na poziomie 162,50.
Impulsem popytowym dla dolara stały się dane o sprzedaży domów na rynku wtórnym USA. Sprzedaż domów w listopadzie niespodziewanie wzrosła o 0,4 proc. do 5,00 mln w ujęciu rocznym - podało Krajowe Stowarzyszenie Pośredników w Handlu Nieruchomościami (National Association of Realtors). Analitycy nie spodziewali się w listopadzie zmian, a wręcz odwrotnie. Po słabych danych z rynku pierwotnego oraz podanych wcześniej informacjach o spadku cen nieruchomości obawiano się, że również na rynku wtórnym ujawnią się symptomy znacznego spadku dynamiki sprzedaży. Obawy te nie potwierdziły się co zaskutkowało przeceną EUR/USD. Niewykluczone, że poniedziałkowe dane zmienią trwającą od dawna złą passę słabych publikacji makroekonomicznych z USA. Gdyby dzisiejsze dane – indeks ISM i piątkowy raport z rynku pracy nie zawiodły oczekiwań analityków, to podobnie jak w poniedziałek, rynek powinien umocnić dolara. Nadal jednakże największym zagrożeniem dla aprecjacji amerykańskiej waluty pozostają rozbieżne oczekiwania w kwestii polityki monetarnej prowadzonej przez FED i ECB. Im większe szanse na wzrost stóp proc. w Eurolandzie i spadek w USA, tym sytuacja jest bardziej sprzyjająca euro.


Sporządził:
Marek Wołos
Departament Doradztwa i Analiz
DM TMS Brokers S.A.

 

 


 

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: TMS

Polecane