TMS: Dolar umacnia się na całym froncie

TMS
opublikowano: 11-05-2006, 09:56

Choć w środę wieczorem, zaraz po decyzji FED notowania wspólnej waluty do amerykańskiej wzrosły do 1,2832 tj. do najwyższego poziomu od 11 maja 2005 r., to do dalszej przeceny dolara nie doszło. Co więcej waluta USA zaczęła zyskiwać na wartości.

Choć w środę wieczorem, zaraz po decyzji FED notowania wspólnej waluty do amerykańskiej wzrosły do 1,2832 tj. do najwyższego poziomu od 11 maja 2005 r., to do dalszej przeceny dolara nie doszło. Co więcej waluta USA zaczęła zyskiwać na wartości.

Na początku czwartkowego handlu kurs EUR/USD zniżkował do 1,2714/16. Dlaczego? Bank centralny Stanów Zjednoczonych tak jak oczekiwano po raz 16-ty z rzędu podniósł poziom stóp procentowych o 25 pkt bazowych do 5,0 proc. oraz zostawił sobie otwarte drzwi do dalszych tego typu działań. Tym ostatnim zaskoczył dużą część inwestorów, którzy spodziewali się zapowiedzenia przynajmniej „pauzy” w trwającym od czerwca 2004 r. cyklu zacieśniania polityki monetarnej. Drugim czynnikiem mającym wpływ na wzmocnienie amerykańskiej waluty był fakt nieokreślenia Chin przez Departament Skarbu USA mianem manipulatora kursem waluty Stanów Zjednoczonych. W rezultacie dolar zyskał na wartości na całej linii, do wszystkich praktycznie walut azjatyckich. Spadek kursu EUR/USD to również wynik oczekiwania inwestorów na publikowane dziś o godz. 14:30 dobre dane z USA o sprzedaży detalicznej za kwiecień, która według prognoz ma wzrosnąć m/m o 0,7 proc.

O godz. 09:25 kurs EUR/USD wynosił 1,2718. Najbliższymi technicznymi wsparciami są 1,2715/1,2700/1,2660/1,2630. Z kolei opory znajdują się na 1,2780/1,2832/1,2890. W obecnej chwili dalsze spadki ceny wspólnej waluty w kierunku poziomu 1,2700 i potem 1,2660 wydają się być bardzo prawdopodobne.

Rynek krajowy:

Dzisiaj rano złoty otworzył się słabszy w porównaniu do wczorajszego zamknięcia, co jest wynikiem wczorajszego posiedzenia amerykańskiego banku centralnego FED. Pozostawienie możliwości dalszych podwyżek stóp procentowych w USA, umocniło sporo przecenionego ostatnio dolara i doprowadziło tym samym do osłabienia się walut emerging markets. W efekcie dzisiaj rano na wartości poza polskim złotym na wartości straciły także pozostałe waluty naszego regionu (węgierski forint i obie korony). O godz. 9:15 za jedno euro płacono 3,8290 zł, a za dolara 3,0065 zł, co odpowiadało 19,16 proc. odchylenia po mocnej stronie parytetu.

Ewentualne, większe straty złotego mogą być ograniczane przez wczorajszą wypowiedź minister finansów Zyty Gilowskiej, która przyznała, że złoty może nadal się umacniać z racji sporego napływu środków pomocowych z Unii Europejskiej w ciągu najbliższych lat. Tylko w 2007 r. może to być aż 11,2 mld EUR. Wicepremier optymistycznie odniosła się także do perspektyw naszej gospodarki, zwracając uwagę na wzrost popytu wewnętrznego i inwestycji. Jej zdaniem w I kwartale b.r wzrost gospodarczy wyniósł 5,4 proc. r/r i dynamika ta powinna się utrzymać także w kolejnym kwartale. Te dobre informacje cały czas przyciągają inwestorów na rynek obligacji, czego wyrazem był wczorajszy, udany przetarg obligacji WZ0911 i IZ0816. Optymistyczna była także wypowiedź przedstawiciela agencji Moody’s, który przyznał, że obecnie za wcześnie jest mówić o ewentualnej zmianie perspektywy ratingu i z oceną należy zaczekać na działania nowego rządu. Rynek będzie także czekać na publikację nowej strategii odnośnie emisji obligacji denominowanych w walutach. O rozpoczęciu prac nad nią wspomniał wczoraj wiceminister finansów Jarosław Pietras.

Dzisiaj rynek nie otrzyma istotnych informacji z kraju. Oczekujemy, że złoty będzie słabszy w kontekście ruchu na rynkach wschodzących po wczorajszym posiedzeniu amerykańskiego FED-u. Notowania EUR/PLN powinny poruszać się w przedziale 3,8250-3,8550, a w przypadku USD/PLN sugerujemy zakupy po 3,0050 z celem na 3,0350.

Marek Nienałtowski (rynek międzynarodowy), Marek Rogalski (rynek krajowy)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: TMS

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / TMS: Dolar umacnia się na całym froncie